Tak, konečne som sa rozhodol napísať pár situácií s ktorými sa stretol asi každý vývojár, návrhár, ale aj veľa umelcov a iných povolaní.
Než začneme, trochu sa predstavím - som vývojár elektroniky s dlhoročnou praxou. Toto upresnenie je nutné, nakoľko veľa ľudí si pod vývojárom hneď predstaví programátora, ktorý celý deň klepe software (čo tiež nie je presne to, ako vyzerá deň programátora). Alebo veľa ľudí si pod tým predstaví z nejakého dôvodu správcu firemnej siete. Hardware je tá fyzická časť. Tie zelené dosky, prepojenia, káble, tak takému venujem väčšinu svojho pracovného času. Navrhujem elektroniku, tu a tam programujem firmware, robím výrobu a testovanie prototypov, píšem dokumentáciu a veľa ďalšieho. Pokiaľ nepracujete v určitom špecifickom odbore, tak ste sa s našimi produktmi nestretli, nie je to práve spotrebiteľská elektronika. Za tie roky som sa stretol s viacerými situáciami, ktoré svedčia o tom, že vaše okolie nevie čo vlastne robíte, nevie ako funguje čas, peniaze, ľudia a medziľudské vzťahy. Prípadne vedia, ale kašlú na to. A práve s týmto sa s Vami chcem podeliť v nasledovnom miničlánku.
Nemohol by si mi niečo vyvinúť? Zaplatím aj 100 EUR! Braňo má nápad. Je to úžasný nápad. Revolučný nápad. Ešte nikto ho nemal, aspoň to tvrdí Braňo. Len keby mu ho niekto vedel realizovať. Viete, Braňo je vizionár, idea man, nemôže sa starať o všetko. A nápad „niečo ako Bolt, Amazon, E-bay, PayPal a OnlyFans dokopy, len lepšie a bude to žiť na blockchain“, sa predsa nezrealizuje sám! Chodil s vami na strednú, pamätá si vás ako šikovného chalana, tak sa po ôsmich rokoch bez akejkoľvek komunikácie ozve cez FaceBook.
A na tom nie je nič zlé. Naozaj, kľudne ma kontaktujte ohľadom týchto vecí, robota sa môže zísť alebo sa možno jedná o zaujímavý projekt ktorý rád podporím svojím časom, možno aj zadarmo! Ale...
Tu nastupuje nátura ľudí, ktorí očakávajú, že za to, že ste ich známy, rodina, alebo vás odporučil kamoš tak máte povinnosť pracovať za almužnu, alebo zadarmo, alebo proste nevedia pochopiť, že niektoré veci budú trvať viac než dve hodiny a vy máte lepšie spôsoby ako stráviť 500+ hodín.
A ak chcete podporiť startup, alebo si myslíte, že je to perfektný nápad a idete do toho a chcete stráviť vaše večery tým, že budete realizovať Braňovu Víziu, tak super! Dobré pre vás, ste super človek a prajem vám len úspech!
Mne však vadí, že keď vám to náhodou nevyhovuje z dajakých nepochopiteľných dôvodov, ako napríklad: - musíte živiť rodinu - neveríte, že nápad tak imbecilný ako Braňov má reálnu šancu uspieť - alebo ste na rozdiel od Braňa strávili na internete 5 minút vyhľadávaním a zistili ste, že s rovnakou myšlienkou prišlo len za minulý rok 7 startupov, z čoho 6 krachlo katastrofálnym spôsobom - nechcete venovať 700 hodín Braňovmu nápadu s vedomím, že dostanete zaplatené možno tak 100 EUR a potom 1% úžasných ziskov... tak Braňo sa urazí a akýmsi zázrakom ste zrazu vy ten zlý. Ak vás odporučil nejaký váš známy, tak o to horšie, aj váš známy je sklamaný, myslel si totiž, že na to máte. Proste ak do toho nechcete, nemalo by sa vám to negatívne rátať. Je úplne v poriadku nechcieť ísť do niečoho.
Túto situáciu som zažil ja, pár ďalších známych programátorov, ale aj jeden môj známy webdesigner a aj jeden geniálny grafik, ktorého poznám - tam sa nejednalo o startup, ale o grafiku pre akúsi indie hru, ktorú mal robiť zadarmo, ale za odmenu bude miniatúrnym písmom uvedený v Credits. Takzvaný exposure. Dikičko. A tiež sa to bežne stáva ekonómom, ktorí zjavne dostali Bohom udelenú povinnosť robiť všetkým okolo daňové priznania, ročné zúčtovania a 100 rôznych iných ekonomických dokumentov.
A tento bod súvisí s bodom...
Neviem (nerozumiem) tomu čo robíš, logicky je to to, čo si myslím a je to jednoduché. Veľa mojich známych nevie, čo presne robím. To je OK. Keď sa pýtajú, tak poviem vývojár elektroniky, oni si podľa všetkého predstavia, že skladám počítače v Alze, zatiaľ čo na mňa ručí reklamné frázy nafetovaný zelený Alza panák.
Problém nastáva keď chcú s niečím pomôcť. Viem riešiť väčšinu bežných počítačových problémov s ktorými sa človek stretne, z veľkej časti vďaka tomu, že dnes sa to už rieši samo a čo nie tak to vyrieši google. Ale som medzi slepými jednooký kráľ - nie som ITčkár. Po požiadavke o pomoc so zložitejšími problémami na ktoré alebo nemám vybavenie, nemám znalosti alebo jednoducho nemám čas, ľudia následne nadobudnú dojem, že asi až taký dobrý vývojár hardware nie som, keďže im nejdem riešiť synchronizáciu mailov zo štyroch rôznych domén, každá s inými zádrhelmi.
To, že zariadenia na ktorých som pracoval sú vo výrobných linkách za milióny a robia kritické činnosti je fajn a všetko, ale nie som asi až tak dobrý keď im napriek môjmu zásahu ešte trochu hučí 10 ročný počítač ktorý, keby bol kôň, dám ho zastreliť, aby som ukončil jeho trápenie. Moja schopnosť robiť moje reálne povolanie je posudzovaná na základe toho, ako im viem zrýchliť počítač bez toho aby do toho museli vraziť čo i len korunu.
S týmto súvisí aj výška odmeny - dá spraviť láskavosť dobrým známym, nie je problém, ale od určitého bodu si treba uvedomiť, že 5-10 hodín riešenia problému známeho známeho nie je malá láskavosť. Váš čas má jednu hodnotu. Je jedno či hodinu robíte návrh plošáku na senzor pre fúzny reaktor ktorý pokryje 40% energetických požiadaviek ľudstva alebo riešite prečo update firmware rozhodil absolútne všetko v babkinom set-top boxe a teraz nikto nevie nájsť kanál kde chodí Jednoduchá Mária. Hodinu tak či onak nestrávite relaxovaním, s vašou rodinou alebo iným spôsobom ktorý by bol pre vás odpočinkový.
Výška odmeny ktorú si zažiadate za svoj čas bude vždy príliš vysoká. Je celkom jedno koľko, ak sa to bude čo i len blížiť k výške vašej normálnej sadzby (rozumej mzde), tak na vás bude kukať jak na blázna a hnusného zdierača. Bohužiaľ, ľudia majú absolútne nerealistické predstavy o cenách a hodnote služieb, či sa jedná o vývoj alebo o vodoinštalatérstvo. Teda, keď sa jedná o hodnotu služieb iných - keby ste navrhli aby oni pracovali za povedzme 1/3 toho čo zarábajú teraz ich dekle by boli niekde na Jupiteri. Keď ste teda známeho známy, tak to máte predsa spraviť za flašu tohto hnusného blivajzu, ktorý vytiekol niekde z chemickej fabriky a jeho poloslepý Ujo Fero tam niekde na dedine na to nalepil nálepku "Slyvovjica z šató Fero". Proste, ak ste sa čo i len obtreli o počítač vo svojom živote, máte Zeusom udelenú povinnosť do konca vekov pomáhať celému svojmu 2x rozšírenému okoliu.
Ja som to musel utnúť. Proste mi to príliš zasahovalo do času, bol som ochotný, ľudia to vedeli a vtedy som sa pochopil, že odmenou za dobre vykonanú robotu je viacej roboty, plus občas nepiteľné priemyselné rozpúšťadlo, posledná várka od Uja Fera, vypálené tesne pred tou strašnou nehodou pri ktorej sa mu rozpustila čeľusť. Známy mal problém, vyriešil som, známa mala problém, vyriešil som. Nie, už nie. Takéto služby teraz poskytujem zadarmo výhradne najbližšej rodine a dvom ďalším ľuďom ktorých považujem za blízkych priateľov a ostatným to proste odmietnem. Inak sa nedá.
A tu sa dostávame k dôsledkom: Známy od ktorého som nepočul takmer od základky sa teda bohužiaľ dozvie v našom prvom rozhovore po vyše 10 rokoch, že to nespravím. On odíde s dojmom, že som neochotný a asi aj nie až tak dobrý IT-čkár a nabudúce radšej kontaktuje niekoho iného s ktorým neprehovoril len 7 rokov. Mne zostanú 3 hodiny ktoré môžem stráviť so svojou rodinou. Win-Win!
Veľa muziky za málo peňazí. S cenou súvisí kvalita a to samozrejme oboma smermi. Keďže Braňo je múdry a nenechá sa zdierať Vašimi premrštenými cenami, tak na to pošle študenta ktorého mu odporučil jeho známy, ktorý to spraví. Vie inak robiť aj vodu a elektriku a pokosiť keby bolo treba a tiež aj rôzne iné služby, peniaze na ruku, žiadna zmluva a jasné že sa to dá, len po 15:00 alebo cez víkendy.
Aby bolo jasné, tiež som ako študent prijal rôzne zakázky tohto typu a väčšinou to dopadlo dobre alebo aspoň prijateľne. A tu a tam nie, čoho dôsledkom bolo, že objednávateľ zostal prekvapený tým, že keď najal stredoškoláka na prácu ktorú, keď sa na to spätne pozerám, by mal robiť človek s 2-3 rokmi praxe minimálne, tak to nedopadlo dobre.
A potom o pár mesiacov vidíte, že na vašom obľúbenom fóre vyskočila požiadavka na presne ten projekt na ktorý sa niekto pýtal pár mesiacov dozadu vás. Plus, či náhodou nepoznajú dákeho lacného vodoinštalatéra, dáky chalan mu dodrbal umývadlo.
Bohužiaľ, ľudia sú drahí. Prosím, uvedomte si však, že je na to dôvod. Zrátajte si čo všetko musí taký programátor, inštalatér, elektrikár alebo strojár vedieť a mať. Vybavenie, čas, znalosti, prax, osvedčenia... A tiež si prosím uvedomte, že každá hodina ktorú strávi riešením vášho problému je hodina ktorú nestrávi riešením iného problému, za ktorý by dostal zaplatené, alebo oddychom so svojou rodinou. Alebo by si len tak honil vtáka. Ak nie ste schopní (ochotní) ponúknuť aspoň približne dôstojnú odmenu, tak sa nečudujte, keď pre vás dobrí ľudia nebudú chcieť pracovať pre vás. A ak je niekto podozrivo lacný, býva na to väčšinou dobrý dôvod.
Počuj, ty sa moceš okolo počítačov, vedel by si mi opraviť tlačiareň? Ľudia po vás očakávajú full IT service, väčšinu času zadarmo alebo za flašu. Lebo ste rodina, lebo ste v škôlke vtedy raz spolu vykopali v pieskovisku krásnu jamu... nevadí, že vlastne nie ste vôbec IT-čkár, veď sa motáte okolo počítačov.
Najdrzejšia forma zoznámenia ktorú som zažil bola, že môj známy s ktorým nemám dáke úžasné vzťahy povedal dákemu jeho kamošovi že „Jasne, tunák X je super s počítačmi, rád ti to spraví.“, v očakávaní, že sa vrhnem s nadšením na riešenie domácej siete jeho matke, pre istotu zadarmo a známy z toho bude mať ešte body. Je to také pasáctvo, len s tým, že ja z toho mám len stratu, známy z toho má láskavosť a jeho kamoš z toho má body u mamky jaký je úžasný manažér. Moja odpoveď bola samozrejme nie, jeho reakcia bola samozrejme pohoršenie. Asi že jak mu hatím jeho úžasné plány.
A čo viac! Keď sa náhodou chcete zahrať na dobrého samaritána, tak vtedy začína to pravé peklo! Mám jednu teóriu o ľuďoch, konkrétne takú, že sme jebnutí, každý trocha iným spôsobom. Mnou vrátane samozrejme. Zatiaľ sa mi len potvrdzuje.
Toto je príčinou prečo keď niečo oservisujete (rozumej: Nainštalujete Office alebo vykonáte exorcizmus po tom, čo niekto s nadšením chodil po pochybných pornostránkach bez antivíru alebo spojazdníte X) tak sa dákym magickým spôsobom stane, že od toho dňa ďalej ste zodpovedný za všetko čo sa stane s daným PC - tabletom - telkou.
Nainštalovali ste Office a nejde myš (lebo došla baterka na bezdrôtovej myši)? „Počuj, X, vieš jak si sa babral s počítačom mesiac dozadu? No, asi si to pokazil, nefunguje to, poď sa na to mrknúť ASAP!“ Pozapájali ste domácu sieť a kompjuter chytil digitálny ekvivalent AIDS-u keďže niekto chodil po divných stránkach? „Počuj, X, vieš jak si sa babral s počítačom tri mesiace dozadu? No, asi si to pokazil, nefunguje to, poď sa na to mrknúť ASAP!“ Počítač trafil meteorit, ukradol zlodej a (alebo) odniesol Satan osobne do Pekla? „Počuj, X, vieš jak si sa babral s počítačom pol roka dozadu? No, asi si to pokazil, nefunguje to, poď sa na to mrknúť ASAP!“ Samozrejme sa očakáva, že to spravíte bez kompenzácie, predsa len, riešite problém ktorý ste spôsobili. Je to vlastne reklamácia, mali by ste byť radi, že na vás nezavolajú Internetovú Políciu po tom čo ste ich počítač tak doriadili!
Negatívna spätná väzba = osobný útok!!! Občas sa stane, že niekto niečo dojebe alebo sa niekto pomýli. Je to logické a nevyhnutné, je to fakt života. A treba na to reagovať. Dať spätnú väzbu. Urobiť design review. Spätná väzba by mala byť objektívna, podložená, neútočná. Dá sa to, je to dokonca celkom jednoduché keď spolu komunikujú dvaja civilizovaní ľudia.
Napríklad počas review povedať: „Počuj, Braňo, tunák tento región máš zle navrhnutý, to bude vyžarovať jak divé, celé by to malo byť menšie, cestičky kratšie a použi tienenú cievku, kondíky tiež bližšie pohádzať a dať tam viacero hodnôt, posielam link s app noteom. V inom zariadení sme mali niečo podobné a ledva to prešlo EMC práve kvôli tomuto. Naviac náprava je celkom jednoduchá, zabere tak maximálne deň.“ Korektná reakcia je diskusia alebo akceptovanie pripomienky a náprava problémov. Som otvorený diskusii - neviem všetko a rád sa niečomu priučím. Naozaj. Tiež môžu existovať faktory ktoré obmedzujú Braňove možnosti a tak to musí byť a vyrieši sa to dodatočným tienením a filtrom, alebo má niečo ešte šikovnejšie v rukáve. Alebo ja mám zle naštudovanú teóriu - aj také sa stalo.
Reálna reakcia: „Nerieš, nezabŕdaj, a ty máš všetko perfektné?“ A to všetko tónom ktorý naznačuje, že aj keby to mal zle (čo dokázateľne má), tak problémom som ja, že to riešim a že problém by zmizol keby som nevymýšlal hovadiny.
Alebo ďalšie čo sa mi stalo: Zvuk „Mmmmh.“ Niečo ako akceptovanie toho, že daná vec je naozaj zle, že moje tvrdenie dáva zmysel, ale že má to v piči spôsobom, ktorý si ani neviem predstaviť. Taký zen cez mamvpičizmus neuveritelného levelu.
Takže: Sme v jednej firme. Máme spoločný cieľ - zabezpečiť aby firma fungovala a my sme mohli dostávať peniaze. Nutným predpokladom pre toto je, že naše výrobky budú funkčné a spĺňať to, čo o nich tvrdíme. A áno, mrzí ma, že nie si spokojný so svojím životom. Naozaj. Naozaj by som bol štastnejší keby som vedel, že si plníš svoje ambície miesto toho, že tu „trpíš“, za dosť nadpriemernú mzdu v teplej kancelárií, ale prosím uvedom si, že za tvoj pojebaný život a postupnosť zlých rozhodnutí ktoré viedli k tomu, že si zle rozvrhol DC-DC menič ja nemôžem, nemôže za to firma a preto by sme nemali trpieť za to, že nemáš úspešnú farmu v Austrálií alebo čo to vlastne chceš od života.
Robíte X? Fascinujúce! Máme pozíciu presne pre Vás, no musíte robiť Y! Pokiaľ ste na LinkedIn alebo vás občas kontaktuje rekrutér iným spôsobom, tak ste sa možno stretli so situáciou keď rekrutér ktorý nevie čo vlastne robíte okrem toho, že sa motáte okolo počítačov chce na vás zarobiť svoju províziu.
Typická diskusia:
R(ekrutér):
Dobrý deň, čítal som váš profil na LinkedIn a mám pre Vás veľmi zaujímavú pozíciu do ktorej by ste sa perfektne hodili!
J(a): Okej, môžete mi poslať detaily?
R pošle detaily.
Pozícia sa dá zhrnúť do: Junior programátor v korporáte, čo bude robiť s najnovším jazykom pre web, vie niečo s databázami, vhodné aj pre absolventov a nebojíte sa nadčasov. V popise pozície je cca 5 buzzwordov na vetu a keď konečne dosynergiujete ku koncu tak zistíte, že to nie je ani vo vašom meste, ale sú tam zaujímavé výhody ako napríklad zákonom stanovená dovolenka, tri sick day ročne a mladý a dynamický kolektív. A z dákeho dôvodu je v požiadavkách vodičský preukaz. Plat od 1000 EUR po 1800 EUR podľa skúseností plus občas možno bonus.
J: No, nemám záujem o junior pozíciu a s týmto jazykom nemám skúsenosti nakoľko som vývojár hardwaru.
R: To nevadí, vedia zaškoliť! A nebojte, ono plat je tam dosť dobrý!
J: Vďaka, nemám záujem.
R: Vážne? No škoda. Náhodou nepoznáte niekoho kto by mohol mať záujem?
J (v mojej mysli): Nie, ty patetická premotivovaná kreatúra, prekŕmená buzzwordami do takej miery, že keď si utreš riť, tak hajzlák môžeš rovno rozdávať ako firemný newsletter. Nemám záujem robiť tvoju robotu za teba, aj keby som mal tak mám aspoň tú slušnosť si skontrolovať profil danej osoby a aspoň zbežne si naštudovať čo jednotlivé slová ktoré som tam našiel znamenajú.
J (reálne): Nie.
Analógia: kráčam okolo dámskeho obuvníctva. Premotivovaný predajca vyskočí z obchodu a pýta sa: „Pane, nechcete tieto krásne dámske topánky s 20 centimetrovým opätkom? Len za 250 EUR!“ Boty sú otrasný pozlátený gýč ktorý by ogrcala aj Nora, už na prvý pohľad sú veľkosti ktorá by mi zmrzačila nohu len tým, že by som si ju obul a naviac nemám záľubu v nosení dámskych bôt.
„Nie, nemám záujem.“
„Ale pane, pozrite aké krásne sú! Dokonca v príslušenstve majú strúhadlo na podpätok* aby bol vždy ostrý!"
„Nie, nemám záujem.“
„No, škoda, vaša strata. A nepoznáte náhodou niekoho iného kto má nohu? Mohol by ste mi dať ich telefónne číslo?“
* - neviem, či strúhatko na podpätok je skutočná vec, budem predpokladať že áno. Do dámskych topánok sa nevyznám, sorry.
Ty ideš na lepšiu pozíciu s dvojnásobným platom, ktorú máš rovno v meste a sú tam lepšie výhody!? Takáto zrada! Toto konkrétne sa mne nestalo, ale čo som počul od niektorých kolegov... Fungujeme v akejsi verzii kapitalizmu s istou mierou slobody a volného trhu. Toto reflektuje aj trh práce - jedno z miest kde sa stretáva ponuka s dopytom. Vy ponúkate tieto schopnosti a takéto možnosti, také a onaké skúsenosti a aj spievať pekne viete. Zamestnávatelia chcú na túto pozíciu niekoho, sú ochotní zaplatiť toľko mesačne a spolu s platom ponúkajú tieto výhody a aj ovocie raz ročne do kanclu.
Kvalita zamestnania sa dá len veľmi ťažko kvantifikovať - plat môže byť úžasný ale kolektív je banda čurákov. Úžasný kolektív, super plat, len je to na druhej strane krajiny. Úžasný plat, super kolektív, je to hneď sa rohom, ale robíte prácu mimo svojej domény, ktorú síce viete robiť v postačujúcej miere ale vás nebaví. Potom sú tu „náklady“ na zmenu roboty - každou zmenou roboty trocha riskujete a niečo vás to stojí. Či už teplé zaistené miestečko u pôvodného zamestnávateľa, alebo stres zo zvykania na všetko nové. Ale zjednodušme to a pridelíme každému zamestnaniu skóre P v ktorom je všetko toto zahrnuté.
Teória je taká, že sa v určitom bode stretne ponuka s dopytom - za X peňazí a Y výhod ste ochotní vykonávať prácu Z u zamestnávateľa A, kde je skóre P1.
Vzorne vykonávate svoju robotu a zrazu sa objaví ponuka s podstatne lepším P, konkrétne P2. Čo spravíte? „Dobrý deň šéfe. Dostal som takúto ponuku, dostanem X*1,6 (trocha preháňania nezaškodí), majú Y*1,3 a robil by som Z. Seriózne ju zvažujem. Chce na to firma nejako reagovať?“
Nuže čitateľ, otestuj sa, ktorá z nasledovných reakcií je správna:
A - „Uff, no, škoda. Nebudeme na to reagovať, bohužiaľ, nie je na to v rozpočte miesto, vďaka za dlhé roky spolupráce, dotiahni dokumentáciu, zaškoľ Braňa a skúsime za teba nájsť náhradu. Veľa šťastia v novej robote, kebyže si to rozmyslíš, daj vedieť.“
B - „Ach jo, tak, musíme trochu načrieť do vrecka. Ale bolo by nákladnejšie zháňať niekoho nového na tvoju pozíciu, plus si fasa chalan tak ti dáme X*1,7!"C - za teba. „Ty nevďačník! Ako si to predstavuješ? Tu ťa dlhé roky živíme, investujeme do teba a ty chceš takto zdúchnuť? A čo projekt „Beznádejná hovadina“ a „Žriedlo mizérie“? Čo bude s nimi? Kde mám zohnať takto na rýchlo niekoho ako si ty za také prachy aké ponúkame?! ZRADA!“
Ak ste odpovedali A alebo B, gratulujem! Pochopili ste ako komunikovať so zamestnancami a ste hoden manažérskeho titulu. Ak ste odpovedali C tak gratulujem, pochopili ste ako uľahčiť vášmu bývalému zamestnancovi odchod a ako najlepšie páliť mosty.
Toto a mnohé ďalšie zažijete v akejkoľvek profesii ktorá robí vývoj. A veľa z toho aj v iných profesiách.