Na utajenom stretnutí so seňorom Otrasom odznelo z mojich úst, že mám rozpísaný článok. V čase rozhovoru to bol však jeden smutný odstavec. A odvtedy ma strašil v snoch. Nie článok, avšak seňor Otras. Vídaval som jeho prísnu tvár a v nej otázku. Už si napísal článok? Tak je tu.

Keďže úloha zeleniny v pive je veľmi pálčivá otázka, hľadal som odpoveď. A našiel. Je to panské  huncútstvo. Keďže do piva sa dá pridať všeličo, tak prečo neskúsiť zeleninu.

Prvá zelenina ktorú evidujem v pive je chilli. A to už dosť dlho. Úplne nerozumiem prečo je nutné pripraviť pivo tak, aby bolela jeho konzumácia, ale kto som ja, aby som niekomu zabraňoval robiť si zle. Ono totiž väčšina chilli pív vyzerá tak, ako keby varníci po navarení piva, verní heslu „Too much is not enough“, do neho nasádzali zbytočne veľké množstvo štipľavosti, ktorá prekryje pivo. Potom sú tu pivovary, ktoré to vedia. Napríklad taký „De Molen“ z Holandska navaril „Spanning & Sensatie“, čo bol silný stout s kakaom, chilli a soľou. Štipľavosť bola prekvapivo jemná a len takým príjemným doplnkom. Mikkeller „Texas Ranger“ je pikantný porter s chipotle. Obe zložky tam sú pekne v rovnováhe. Aj domáci ŽiWELL navaril „Red Hot Chili Reapers 12°“, Red Ale so zreteľnou pikantnosťou. Pred rokmi mi jeden kamarát poslal výber amerických, hlavne Texaských chilli pív. Víťazom sa stal „No Label Don Jalapeno Ale“. Bolo to vyvážené, pomerne ľahko piteľné pivo. A, áno bolo štipľavé.

Pomerne známe sú tekvicové pivá, čiže Pumpkin beers. Tie sú však mätúce, nakoľko nemusia chutiť po tekvici. Úprimne keď pridáte tekvicu do piva, veľkú explóziu chutí nedostanete. Predobrazom tohto typu pív je tekvicový koláč a preto sa do piva pridávajú koreniny, ktoré sa používajú pri pečení. Ak Vám niekto bude tvrdiť ako si pochutnal na tekvici v pive, veľmi mu neverte, viac bude cítiť škoricu, zázvor, klinčeky, prípadne nové korenie a muškátový orech. Tekvicové pivá sú rozšírené v USA, v posledných rokoch sa udomácňujú aj u nás. V tejto kategórii je môj osobný víťaz „Elysian The Great Pumpkin Imperial Pumpkin Ale“. Tekutý koláč to bol. Hellstork tiež pravidelne varí Pumpkin Ale. V obchodoch, či na pípach v sezóne nájdete v sezóne tekvicové pivo od pivovarov Stupavar, Zíchovec, Lánius.

Cviklové pivá chutia zemito, avšak tak nejak príjemne, zľahka nakyslo. Štýly môžu byť rôzne, prevažujú však Berliner Weisse, Gose, či iné kyslé piva, no aj stout, alebo porter. Legendárnu objednávku som spravil pred rokmi, keď som po ochutnávke maďarských pív (kde som medzi degustovanými pivami predstavil „HopTop Beet Blood“), písal distribútorovi, že poprosím celý rekesz, čiže 24 pív. Všetky už mali svojho kupcu.

Mrkva sa tiež dostáva do piva, opäť podobne ako u tekvice, sládkovia napodobňujú koláč. V tomto prípade Carrot Cake, čiže mrkvový koláč. Chcete príklady? Napríklad Obora Pastry Sour - „Carrot Cake“ (Mrkvový Dort), aj Moersleutel „Lucky Tonka“ - „Walnut Carrot Cake“, De Molen „Carrot Cake“. V Ostrave na festivale som narazil aj na mrkvový šalát, ehmm, pivo od pivovaru Castellum.

A prišiel čas aj na uhorkové pivá, ktoré boli inšpiráciou k tomuto pamfletu. Konkrétne zmienka seňora Otrasa, ze sa boji piva s poetickým názvom Tzaziky. Uhorkové pivá sú len pre silné povahy, môžu mať chuť zaváraných uhoriek ako napríklad „Blue Owl Pickled Little Boss“, mimochodom toto pivo nechcel nikto so mnou piť, tak som ho skonzumoval sám. S granadírom. Rovnako aj chuť uhorkového šalátu je obvyklá. Napríklad „Magyar Uborkasaláta“ od Mad Scientist, ktorí si z toho spravili každý rok zábavu a vždy ho navaria trochu inak. Aj taký pivovar Castellum z Čiech má svoj „Okurkovej salát“. Tzaziki pivo varí HopTop z Maďarska ale aj Matuška a Crazy Clown z Čiech, a veľa mnohých.

Paradajky sa do piva tiez pridávajú buď ako tekutá Bloody mary, avšak aj v kombinácii s bazalkou. Napriklad taký Crazy Clown „Helter Skelter“ - „Tomato & Basil“, Srbská Dogma má v ponuke „Bloody Marriage“ - Tomato, Pepper & Basil Gose. Aj Zichovec naskočil na zeleninovú vlnu a navaril „Like A Bloody Mary 12“. Aby sme ostali na Slovensku, pivovar Unorthodox navaril pivo s názvom „Pani Čubirková“, čo je reinkarnácia Bloody Marry vo forme piva. 

Vraj nie je zelenina z ktorej by niekto nechcel spraviť pivo, ak nie pivovary, tak určite domovariči. Raz za čas organizujem ochutnávku doma varených pív, kde je vopred daná téma. A jedna z nich bývajú aj „Divné pivá“. Degustovali sme napríklad aj pivo z grilovanou kápiou, ďalšie s petržlenom a hruškou, alebo Berliner Weisse s mrkvou a stopkatým zelerom a podobné zveriny.

A aké bolo moje najdivnejšie a zároveň najchutnejšie pivo? Unorthdox „Jatkä Hapankaali“, kde v popise stálo toto: Norwegian Farmhouse s kapustovou šťavou, sušenými slivkami a červenou paprikou, spolupráca s mysterióznym „Jatkä Brewing“. Neuveriteľne divný nápoj, pivo sa niekde vytratilo, len náznakom vychádzalo na povrch, avšak nápoj bol veľmi dobrý.

Tým, kto dočítali až sem ďakujem za trpezlivosť. Som zvedavý na diskusiu.

 

p. s.

poznámka od pána Otrasa: Chcel by som pri tejto príležitosti dať popis piva od pivovaru Crazy Clown, je to edícia „Helter Skelter“ a spomínané pivo „sour, ale kyselený jogurtem, s okurkami, koprem, česnekem, solí a pepřem“, takže pivo, pri ktorom si ozajstný pivný expert môže vychutnať jogurt, uhorky, cesnak, soľ a čierne korenie... Kto sa odváži ako prvý ochutnať tento nápoj, dostane rodinný vstup do pivovaru Zlatý Žabant v Hurbanove vrátane možnosti neobmedzenej konzumácie. Veľa šťastia!