V dnešnej dobe internetu už nie je dôležité, čo vám odporučí sledovať časopis Eurotelevízia, ale to, o čom sa píše na fejsbúkoch, instagramoch, či inej sociálnej hávedi. Našťastie tu existuje aj DM a možnosť dostať odporúčania sledovať niečo iné ako Squid Game, Narcos, Wednesday, či Last of Us, ktorých boli, či stále sú plné internety.

 

Slow Horses


Kto má rád špionážne veci ako napínavý Homeland, či akčného Jacka Ryana, ale zároveň mu trošku chýba pohľad z inej strany na svet než klasický od CIA, pomalé kone sú to pravé. Tím skrachovaných agentov britskej tajnej služby, ktorí neboli prepustení a sami dobrovoľne neodišli, pracuje v Slough House, kde im šéfuje fantastický Gary Oldman. Slough House je slovná hračka, ktorá odkazuje na mestečko Slough neďaleko Londýna, kde “skapal pes”. Stará budova v zlom stave, je presný opak modernej budovy centrály MI5 a výborne ukazuje aký význam majú jej zamestnanci pre tajnú službu. Je to také vyhnanstvo na Sibír pre agentov, ktorí počas kariéry v MI5 niečo neskutočne posrali.

Keď som si prečítal o tomto seriáli, nadobudol som dojem, že to bude komédia, tak som sa tomu dlhšie vyhýbal. Avšak počas sviatkov som tomu dal šancu a zhltol som ho počas dvoch večerov. Áno, dá sa tu výborne zasmiať na scénach s Gary Oldmanom, ktorý si to fakt evidentne užíva, ale ináč to je napínavý špionážny thriller, avšak s určitou dávkou odľahčenia, práve vďaka neschopným agentom. Netreba sa báť, neskĺza to do paródie a vďaka tomu, že každá séria má len 6 dielov, dej rýchlo odsýpa.
Nebudem prezrádzať viac, na navnadenie ponúkam moju najobľúbenejšiu scénku z prvej série.

 

Severance


Tento sci-fi seriál ma zaujal svojim netradičným nápadom, kde nie sú žiadne vesmírne lode, laserové zbrane a či rôzne “cool” technologické hračky v blízkej budúcnosti. Je tam akurát možnosť nechať si chirurgicky oddeliť časť pamäte, takže defacto sa z vás môže stať niekoľko odlišných osobností, ktoré o sebe navzájom vedia, že existujú, ale nemajú poňatia o živote toho druhého. Rozbeh seriálu je pomalší, len útržkami objasňuje kto je kto, ale zároveň vďaka svojej pomalosti umožňuje užiť si tú výbornú atmosféru prostredia, v ktorom cítiť zúfalosť tých, ktorí boli “oddelení” od svojho hlavného ja. Sú to štyria kolegovia, pracujúci na oddelení pre spresnenie makrodát. Ak to nikomu nič nehovorí, tak je to v poriadku. Ani hlavné postavy seriálu vlastne netušia čo robia, resp. čo má ich oddelenie vlastne na starosti.

Poslednou zmenou bývalého kolegu za novú kolegyňu sa postupne prebudí v zamestnancoch podozrenie, že vo firme nie je všetko s kostolným poriadkom a začnú zisťovať viac. To sa však robí veľmi ťažko, ak ste v podstate väzňom v práci, lebo jediné, čo si pamätáte je, ako ste zavretí v práci. Aj keď je vaše telo fyzicky oddýchnuté, medzi odchodom z práce a príchodom do práce je vo vaších spomienkach len 1 sekunda.

Čo môže niekomu prekážať, je kus výstredne zobrazené pracovné prostredie (vizuálom). Nekonečné biele chodby, veľká “bezfarebná” kancelária, či iné extrémy nemusia sadnúť každému, ale bez toho aby som spoileroval, môžem prezradiť, že postupne sa u viacerých postáv dostaneme aj von do reálneho sveta a bude to stáť za to.

 

Tulsa King


Silvester Stallone nikdy nebol extra seriálový herec, preto prvá myšlienka, čo mi napadla, keď som ho videl ako hlavnú hviezdu nového seriálu, bola “tak ten už berie hocičo jak Bruce Willis”. Oj, ako som sa ale mýlil.

Silvester ako člen talianskej mafie v New Yorku vylezie z väzenia po 25 rokoch, ktoré si odsedel (ako povie v prvom dieli) kvôli hlave rodiny. Ako “odmenu” za to, že celý čas držal hubu a nič neprezradil ho pošlú z New Yorku rozbehnúť rodinný mafia biznis v Tulse (Oklahoma) kde zdochol pes. Tak tam po prvotnom ofrflaní, rozbití papule jednému juniorovi v tíme mladšiemu mafošovi a menšou hádkou s kápom rodiny vycestuje a podarí sa mu celkom rýchlo začať plniť targety. Dohodne si výpalné s miestnym majiteľom canabis shopu, skamaráti sa s majiteľom lokálnej putiky a tak nejak sa mu podarí zorientovať v modernom svete.

Stallone tento seriál neskutočne ťahá svojou charizmou. Zatiaľ čo som nikdy nebol jeho extra fanúšik pre filmy ako Rocky, či Rambo, tu ma jeho starý mafiánsky dedo veľmi baví. Občas hrubá sila, občas fajn dialógy a seriál rýchlo ale príjemne odsýpa.

 

Bonus


Tento seriál bol už pravdepodobne spomínaný v diskusiách, ale vo mne zanechal veľmi dobrý dojem (až na pár scén z predposledného dielu, kde sa jedna z postáv zbláznila). Ruská zima, uveriteľné reakcie v stresujúcich situáciach a zaujímavo podaný klasický príbeh o tom, ako ľudstvo napadne nejaká choroba a robí z nich zombíkov. A vďaka tomuto článku som zistil, že už vyšla druhá séria, tak sa mám na čo tešiť.