Časť II. Soliňská priehrada,slnko, dážď a Sanok

Keďže sme v Beskydách a tu je počasie veľmi premenlivé, tak v prípade pekného počka sme po dni strávenom v tichu Beskydskej zašivárne zvolili taký štandarddný deň kedy sa trajdáte v sandáloch a žabkách.

Na tento účel ponúka Soliňská priehrada a centrum všetkého, mestečko Solina sa asi najväčšou atrakciou- Kolejkou Linowou Solina.Po zakúpeni si „biletów“ najprv prejdete expozíciou venovanou samotnému vodnému dielu. Fotka v titulke je odtiaľ, expozícia eduklatívna. Také fajn.

 Lanovečka premáva ponad priehradu, od, ak to môžeme tak nazvať, údolenej stanice, až ku „wieži widokowej“. Dĺžka celej trasy je 1580 metrov, na začiatku kopíruje samotnú hrádzu, takže uvidíte aj to čo je z druhej strany, teda objekt velínu vodnej elektrárne.

Navyše ak si svoj pobyt v tomto „pohorí ticha a odľahlosti od sveta“ pokazíte tak, že zoberiete aj decká, je lanovka niečo, kam určite pôjdu. Veď prečo si nechať prepásť možnosť pobiť sa aspoň o to, kto bude sedieť v smere jazdy, keďže pri okne tu sedí každý, však...

Dominantou vrcholnej stanice je už spomínaná „wieža widokowa“. Keďže vieme, že poliaci majú talent na biznis, tak fakt, že ste si kúpili lístok na lanovku, vonkoncom neznamená, že je v tom aj vstup na vežu.

Kolejka je dog friendly, len si radšej zoberte vlastný náhubok. Ak nie, musíte si požičať za 40 zlotuwek ten ich. Inak po poľsky sa to volá „kaganiec“ Keby ste nevedeli.

Pod vrcholovou stanicou sa nachádza park „Tajemnicza Solina“. Ideálny lístok pre štvorčlennú rodinu je 2+1, to znamená pani a deti v parku a ty na pive. Vlez pre štvorčlennú rodinu výjde na cca 35 €, decká sa tu vyblbnú a vy si môžete kľudne čítať denného muža. V prípade, že ste rodinka vám kombi lanovka + park +dole kopcom k autu v ležérnom tempe v pohode urobí program na celý deň.

Ak ste len dvojka ako my, tak sa rovno pustíte dole kopcom, nejaké 2 km a ste v Soline. Tu sa v rámci prokrastinačného dňa môžete potrajdať po nejakých tých butikoch, ale hlavne sa tu dá ako je v Poľsku dobrým zvykom dobre najesť, keďže sme na brehu jazera tak samozrejmosťou sú ryby. Čerstvé ryby.

A aj pláž tu majú, a ani vám tu nikto nechce predať kadejaké pičoviny náhrdelníky, prstene, šatky a iné nepotrebné veci.

Ako už odznelo v prvej časti, môžete si dopriať výlet lodičkou, prípadne sa povenovať hľadaniu bankomatu. https://www.dailymale.sk/articles/objavili-sme-za-vas-biesczady-polskie-daszowkasolinasonok-przemy%C5%9Bl-vol-i_6131

 Výlety lodičkou trvajú necelú hodinku, a ako spestrenie programu s čvachtajúcimi žabkami na nohách to raz za rok je celkom fajn a ňuňu.

Záver dňa môžete zakončiť vykvasení na pláži tutoka alebo v Polanczyku. Budem sa opakovať, ale pre nás bolo najlepšie to, že tu keď človek chce môže ísť do letoviska (predsa len ľudí bolo hodne) a keď má dosť tak pošoféruješ pár kilometrov a si naspäť na svoje samote v Daszówke. Ideálne.

 

Sanok

Sme v Beskydách a tak nás nasledovný deň privítal pochúrnym počasím. Niežeby to na Daszówke bol nejaký problém, ale keďže stráviť celý deň čítaním a cuckaním niečoho dobrého sa nám nechcelo, tak sme trochu pogúglili a ajhľa neďaleko sme objavili starobylé mesto Sanok. Takže hneď po neskorých raňajkách hybaj ho objavovať.

Po hodine jazdy sme na mieste, pozorný čitateľ správne predpokladá, že leží na rieke San. Dominantou je Zamek Królewski, ktorého celý interiér zaberá Muzeum Historyczne w Sanoku. https://muzeum.sanok.pl/en/

Stále expozície pozostávajú z  historickej, archeologickej, expozícii sakrálneho umenia, ale je tu aj expozícia zbraní z druhej svetovej vojny, keďže počiatkom 40-tych rokov kaštieľ v Sanoku „mal tú česť“ hostiť okupantov z Wehrmachtu. Okupanti s výložkami elektrikárov ako poďakovanie vybudovali v suteréne starobylého kaštieľa bunker. Je to síce čudný prejav „vďaky“, ale za to je sprístupnený a vy sa do neho  môžete ísť mrknúť. Ja som bol dvakrát. Všetky stále expozície nájdete tu: https://muzeum.sanok.pl/en/wystawy-stale

Veľký priestor sa dáva aj expozícii mmoderného umenia s možnosťami interakcie a tak. Takže v celom komplexe strávite niekoľko hodín a nudiť sa rozhodne nebudete.

A okrem toho, tak ako prvý diel sme zakončili nejakou postavičkou, tak dnes sme v meste do ktorého 15. júla 1915 dorazila 11. rota pochodového práporu pešieho pluku, no a s touto marškumpániou sem nenapochodoval nikto iný ako dobrý voják Švejk. Miestní si to celkom cenia, tak tu majú aj bronzovú sochu Švejka, nejaké to info nájdete aj tu: https://www.svejkmuseum.cz/b60_ce.htm

Zvyšok upršaného dňa tak môžete stráviť poflakovaním sa po uličkách a tak.

 

 

Vidíme si nabudúce!