Všetci to poznáme, sobotné rána, deň pred štátnym sviatkom, dni nových letákov. Obzvlášť zdrojom pekla pri pokladniach, bývajú dni pred sviatkami z katolíckeho košiara. V ľuďoch sa rozhostí po tom, čo sú buď po dušičkách intenzívne 6 týždňov napájaní kamiónom coca coly, mikulášmi, genituľami, figúrkami, alebo hneď po období srdiečok strašení vajciami, šibákmi a inými symbolmi jari, panický strach z nedostatku jedla, ba čo viac z možnej absencie tekutých potešení života...

Ale keď už panika, tak tá pred Veľkou nocou. Sú to síce variabilné sviatky, čo sa týka dátumu, ale učinený zázrak, jednak pretože ak sa zadarí je teplo, dvojak, že výjdu vždy na piatok a pondelok, na rozdiel od tých Vianočných. A ako vieme všetci, je to nielen milé, ale ešte aj dobre.

Ako čitateľ správne tuší prvou dotknutou skupinou ľudí, ktorí ma oberajú o životný čas budú:

Panikári konca sveta

Na jedny či druhé sviatky sa väčšina z nás neteší, okrem zvládnutia náporu zemiakového šalátu (ako povinnej jazdy) je vždy zabezpečenie dostatku základných potravín ako je múka, cukor, vodka, pivo atď., pričom tieto komodity sa kupujú zásadne v 10-tkach jednotiek sústavy SI ako sú kilogram a liter. Tento typ sa teda pri predstave 2,5 dňa zatvorených obchodov zásadne zásobuje na prípadnú apokalypsu v podobe faktu „čo keď potom neotvoria“.

Ďalšie skupiny, množiny, podmnožiny či prvoky viditeľné vo všedné dni môžeme kategorizovať ako:

3,2,1....ááá a Akcia!

Zásadne sa nejedná o veľký rozdiel medzi panikármi, výskyt sa však viaže obyčajne na mystický pojem „nový leták“. V tieto temné dni, okupujú vozíky pred reťazcami, v snahe získať výhodné pole position a podľa vzoru – rýchlo a zbesilo  vrhnú sa na akcošky. Taká múka, cukor, chlast vydrží aj dlhšie skladovanie, isté ale je, že mačky, potkany, vrany a ďalšia kontajnerová háveď sa im poďakuje za výdatný príkrm v podobe zasmradnutej akciovej šunky, suchých žemlí či majonézových šalátov.

K tejto vzorke ešte patrí podmnožina kontrolórov, beda, keď zistia na bločku, že akcia sa vzťahuje iba na určité množstvo. Nápravu žiadajú od pokladníka, vysvetliť im, že také sa rieši na informáciách je ťažšie ako odtlačiť ich vozík...

RUNNER sa vracia

Túto množinu tvoria zásadne tandemy, RUNNER a ONA. Nehľadajú akcie ani nepodľahli démonu nového letáku. Ale ako všetci vieme, každý zádrheľ začína slovkom „ALE“. Situácia je jednoduchá, tandem je rozostavený, ona sleduje materiálový tok, on materiálový tok elegantným balením ukončuje, ALE i mihla sa pred jej zrakmi nevšedná to suma všednej veci takmer dennodennej potreby, obvykle kategórie drogéria. Nasleduje 90-stupňová otočka k nemu a on už vie, že ide na to. Atribúty sú tu dva. Po prvé, obyčajne má veľmi hmlistú predstavu, kde sa daný artikel nachádza, druhým atribútom je, že spravidla na druhom konci sveta predajnej plochy. Po jasnom povele ohľadom počtu kusov, RUNNER vyráža. Jeho, obyčajne papučovou kultúrou zocelené telo, sa začína v protismere posunu pásu pokladne predierať davom ostatných nakupujúcich, rozhodne nezdieľajúcich nadšenie jeho polovičky. RUNNER vie, že nesmie zlyhať. V bode kedy to v dave vrie, a na spadnutie je čiastočné blokovanie nákupu, RUNNER sa víťazoslavne vracia, pípnutie pokladne s dodatkovým číslom artiklom pretína zlovestné ticho. RUNNER minul. Argumentácia typu, že je to podobné je iba nemým výkrikom do tmy. Pokladňa blokuje, RUNNER vie, že tortúra v podobe nového absolvovania radu tentokrát s už správnym artiklom, je len predzvesťou ticha nasledujúcich hodín, ale ruku na srdce, ticho a mlčanie je vo väčšine týchto tandemov plus.

Ostatné chuťovky v ďalšom dieli.

Vidíme si nabudúce!