1. Ako sa volá hrad na obrázku?
a) Gýmeš
b) Turniansky hrad
c) Lietavský hrad
2. Ako sa volá hrad na obrázku?
a) Znievsky hrad
b) Hričovský hrad
c) Hajnáčka
3. Ako sa volá hrad na obrázku?
a) Ostrý kameň
b) Súľovský hrad
c) Liptovský starhrad
4. Ako sa volá svätec na obrázku?
a) svätý Šerbet
b) svätý Charbel
c) svätý Sarmat
5. Trasa E3 spája Eisenach a Budapešť. Okrem toho spája Rajec a
a) Šahy
b) Fiľakovo
c) Prešov
Správne odpovede
1c - Na obrázku možno vidno goticko-renesančný Lietavský hrad. Momentálne sa ho snaží zachrániť Združenie za záchranu lietavského hradu. A musím im poďakovať za kus dobrej roboty. Počas mojej návštevy to tam vyzeralo fakt pekne. Vlani tam dokonca mali aj kozy, tento rok už nie, čo je škoda, lebo chutili fakt dobre.
2b - Na obrázku možno vidno Hričovský hrad. Ten pre zmenu zachraňuje Združenie priateľov Hričovského hradu. Bohužiaľ ma čakal ešte kus cesty, tak som nestihol zhodnotiť, ako im to ide. Kľudne to ale môže urobiť za mňa, Hričovský hrad je len necelých 113 kilometrov vzdušnou čiarou od Tisovca, takže ak niekedy budete v tejto perle Horehronia, tak už rovno môžete zaskočiť aj na Hričov.
3b - Na obrázku môžete obdivovať Súľovský hrad a predovšetkým dômyselné stredoveké maskovacie technológie, vďaka ktorým je extrémne náročné hrad spozorovať. To, mu dávalo veľkú výhodu, lebo ak nepriatelia nevedeli, kde ten hrad je, nemohli ho obliehať. Keďže som ale mazaný ako líška, ja som ten hrad našiel, a je tam fakt pekne.
4b - Toto bolo ľahké, keďže som Vám tam nechal roky narodenia. Pre zaujímavosť hlinu práve z jeho hrobu používajú posudkoví lekári pri posudzovaní invalidity. Priložia ju pacientovi na telo a ak ani to nepomôže, tak vedia, že invalidita je trvalá.
5c - Aj toto bolo ľahké, ak z Rajca do Pešte, tak jedine cez Prešov. Medzinárodná turistická trasa E3 vstupuje na Slovensko pri Makove, prechádza cez Bytču a Rajec, následne pokračuje po hlavnom hrebeni Lúčanskej a Krivánskej Malej Fatry a jej koniec ústi v Poľsku. Tam od severu obíde Tatry a pri Baraňom sa zas vráti na naše územie, aby kadejakými krkahájmi pokračovala do Prešova. Odtiaľ vystúpa na hrebene Slánskych vrchov a naše územie definitívne opúšťa pri Slovenskom Novom Meste. A tu mám pre Vás aj bonusovú otázku. Prečo sa tá cesta krúti ako Fico, keď sa ho pýtajú, či bol v byte na Vazovovej? To naozaj nevedie medzi Eisenachom a Pešťou rozumnejšia trasa ako toto?
Ak ste mali všetky odpovede správne, pošlite korešpondenčný lístok, telegram alebo poštového holuba na adresu redakcie, kde sa 31.04.2023 uskutoční zlosovanie pod Kňourovým dohľadom. Víťaz dostane kľúčenku.
Ako ste sa asi z obrázkov dovtípili, spravil som si výlet po slovenských hradoch. Síce som nič zaujímavé nezažil, ale ani to mi nezabránilo, aby som Vám o tom napísal článok aj s obrázkami, keďže VeČKa zúri naplno. Ak sa Vám nechce trepať sa na všetky tri hrady v jeden deň, tak odporúčam Súľov. To je hrad, kam ma brával otec každú jar, ešte keď som bol dieťa. Ak máte malého potenciálneho skalolezca, sú tam nejaké skalky a rebríky, kde sa môže vyšantiť. Ak máte doma malého kockáča, tak sú tam náučné tabule, ktoré si môže čítať. A ak máte doma tínedžera, ktorý je večne odutý a nič mu nie je dosť dobré, tak je tam kopa miest, kde ho môžete zhodiť dole a bude to vyzerať ako nehoda. Od Súľovského hradu potom pokračuje na sever červene značený chodník, na ktorom je viacero skál tvorených súľovským zlepencom (resp. aspoň tie náučné tabule tvrdili, že je to dominantná hornina v tejto oblasti), z ktorých sú pekné výhľady na okolie.