„Kapusta a lejna chodí vždycky v páru,“ vyhlásil hlubokou životní pravdu Percival Schuttenbach. „Jedno tlačí druhé. Perpetuum mobile.“
Andrzej Sapkowski : Křest ohněm
Po čom túžia ženy? Predsa po ohováraní druhých žien. A po čom túžia muži? Predsa po veľkých ceckoch hompáľajúcich sa na mladých babách. Producent Mike Fleiss hodil v roku 2001 tieto dva základné princípy do mixéru, okorenil to simuláciou randenia a celé to také predal televízii ABC, kde show okamžite zožala veľký úspech. Okolo tohto konceptu, v origináli nazvanom The Bachelor, vznikli aj rôzne derivácie, avšak základnou tézou je, že produkcia nájde nejakého atraktívneho chalana, spravidla bývalého modela s kockami na bruchu a nechá ho obletovať 25 babami, ktoré sa s ním akože chcú spáriť, ale hlavne sa chcú dostať do šoubiznisu a toto sa im zdá ako ideálny krok.
Aby sme ani my neboli sto rokov za opicami, v roku 2007 prišla TV Markíza, kúpila licenciu, angažovala Honzíka Novotného, obliekla ho do píčičkového cvedra, nazvala to Nevestou pre milionára a celé to malo taký úspech, že aj 15 rokov po je hláška „Pšijmešmojirúši“ neoddeliteľnou súčasťou denného života našej generácie. No a po krátkej 16-ročnej prestávke prišla v roku 2023 druhá časť a rok na to ďalšia časť, obe tentokrát s názvom Ruža pre nevestu. Áno, dedukujete správne, množina milionárov, ktorí sú slobodní, majú čas ísť mimo firmu na dva mesiace natáčania, majú kocky na bruchu a nevadí im robiť zo seba kokota, je konečná a hlavne striktne limitovaná, preto v dvojke a trojke hrajú wannabe podnikatelia, žijúci v zahraničí, kde podľa oficiálnej storky makali až tak, že okrem občasného trtu nemali čas nájsť si dajaké ženské plemä, schopné s nimi okrem posteľnej gymnastiky zdieľať aj voľný čas, uvariť im hovädzí vývar a vyprať slipy a košele. Proste musíte uveriť konceptu, že niekde existuje princ na bielom koni, ktorý je citlivý, milý, múdry, šikovný, bohatý, vysoký, z nejakého dôvodu chce Slovenku a hlavne ho ešte neklofla žiadna asistentka v minisukni a desaťcentimetrových štekloch. V 2023-ťom to bol Tomáš, žijúci v Thajsku, túto sezónu to bol Radko, žijúci v Nórsku, čím TV Markíza krásne podprahovo vysiela mladej generácií signál, že keď sa budete dobre učiť, môžete zdrhnúť z tejto krajiny. Ono celkovo - buďme radi, že ešte máme možnosť pozerať tieto americké sračky. Keď dáme pani ministerke Šimkopičovej konečne takú moc, akú si zaslúži, možno sa dočkáme overených východných formátov ako sú Farmár hľadá medveďa, Moja matka nosí lepšiu samovražednú vestu ako tvoja alebo Sused, napadni ma!
Okrem toho, že je to celé tak zúfalé, až je to dobré, sa musí hneď na úvod priznať produkcii jedno veľké plus – naozaj výborný kásting. Chalani, hrajúci „milionárov“, sú nesmierne sympatickí. Kamoška, ktorá je Radkova bývalá spolužiačka, ho síce označila za trtka (nie od slova „trtkať“, proste len trtko), dokonca aj tu, na tomto serveri na okraji internetu, ho niekto opísal, že má tak divné oči, že furt vyzerá, akoby sral na hajzli, ale ja osobne ho uznávam, už len tá odvaha ísť do toho si zaslúži obdiv! Pridajte reálne dobrú postavu, dlhé vlasy to, že má vlasy a príjemné vystupovanie a dostanete niečo, čo výrazne konverguje k ženskému ideálu. Jedna vec je to, že fakt dobre vyzerá, ale ja osobne som hrdý, že ešte stále existuje muž, ktorý je ochotný do kamery nahlas povedať „Je mi ľúto, že som sa pred Tebou bozkával s Tvojou najväčšou nepriateľkou a vidím, že Ťa to trápi, chceš sa o tom porozprávať?“, a vznikne tak bizarná kombinácia muža s kockami na bruchu, ktorý rozpráva ako dement z Beverly Hills : 90210. Ak vám to pripomína jedného chalana, čo sem-tam drží niekomu tašku, tak ste na omyle, tento fakt nie je teplý. Lenže pozor, Radko (hovorme o ňom všeobecne ako o Radkovi) nie je hlavnou postavou. Tou sú samotné súťažiace. Na začiatku šou ich je 25 a delia sa štyri hlavné typy.
Cickáčky tvoria majoritnú skupinu a ako už názov kmeňa indikuje, majú porobené cecky, napichané pery, vyplnené líca aj rite, urobené nosy a nosia hnusné polmetrové krikľavé nechty. V podstate taká freakshow, ale uznávam, že sa to niekomu môže páčiť, spravidla teda hlavne tým dievčatám. Ono dať si vložiť liter umelej hmoty pod kožu – a to rovno dvakrát – indikuje už samo od seba značnú mieru nedostatku sebareflexie, takže sa jedná buď o také tie jednoduchšie „bimbo girls“, alebo sú to dievčence, ktoré si to proste len spočítali ako investíciu, kedy vedia, že určitým mužom sa toto môže páčiť, a ony zacítili dieru na trhu. Tu v Kungpaove to aspoň ja vnímam trochu zvláštne, teda aspoň v mojej bubline je takýchto žien minimum, ale možno v Bratiske toho máte nejako viac, neviem. Druhou skupinou sú dievčence, ktoré už nejaký dotyk so šoubiznisom mali, len im to zatiaľ nevyšlo. Ide väčšinou o rôzne neúspešné speváčky, účastníčky súťaží krásy a dievčatá prezentujúce možnosti plastickej chirurgie. Druhá skupina veľmi často interaguje s tou prvou, buď sa nenávidia, alebo sa milujú, každopádne povedal by som, že sa na túto skupinu sa z estetického hľadiska výrazne lepšie pozerá, a hlavne ich človek nemusí ľutovať, že ich určite z tých ceckov musia bolieť chrbty. Tretia skupina je tam účelovo vyberaná čisto len preto, aby bolo koho vyhodiť v prvých častiach. Nevýrazné baby, často slobodné matky, ktoré nosia krížik na krku a každý večer sa tajne pod perinou modlia, aby malý Mathiasko doma poslúchal babku, aby si ich Radko vôbec všimol a aby im aspoň z času načas dal niekto pocítiť, že aj napriek pokročilému veku môžu byť pre niekoho ešte atraktívne. Aspoň na čas, kým ich nevyhodí. No a poslednou kategóriou sú osoby, ktoré niečím extra vytŕčajú z davu, spravidla ide o černošku, Rómku, alebo extravagantnú Češku. Tieto baby sú najzaujímavejšie, lebo majú konflikty s úplne každým, čiže výsledný efekt je, ako keď si do presolenej polievky vysypete ešte čajovú lyžičku namletej Caroliny Reaper.
Kásting je teda vyložene urobený tak, aby vznikali konflikty. Ono už len to, že zavriete 25 žien do jedného domu sľubuje dostatočnú dávku sračiek, tu je to ešte podtrhnuté tým, že jednak boli vyberané zámerne problémové (alebo jednoduchšie) typy žien, druhak im to prikazuje scenár. Áno, dobré ráno stará mama, dej je hraný. Teda možno niektoré situácie sú reálne, ale väčšinou ide o predpísané správanie a dialógy tak, aby vznikal konflikt, inak by to nikto nepozeral, a tu treba dať veľké plus režisérovi aj samotným aktérkam, lebo ako herečky sú fakt výborné. Scenár je niekedy dobrý, inokedy zlý. Vety typu „Noemi o mne povedala, že som falošná a to nie je pravda, veď sa na ňu pozrite, však ona je falošná!“, nám krásne demonštrujú škôlkársku úroveň, ako stvorenú pre priemerného slovenského voliča. TV Markíza diváka rada podceňuje, takže iracionálne chovanie alebo chyby v dialógoch sa dajú nájsť v každej časti a pozorný divák hneď dokáže identifikovať scenáristicky preklep. Hlavný dejový tok je totiž nuda, ono to vlastne simuluje randenie, len si to medzi tými sračkami nikto nevšimne. Na začiatku sú hromadné rande, kde sa zisťuje, či je Radko horňák, dolňák, alebo mu ide len o dobré srdiečko, postupom času prebiehajú individuálne rande, kde sa Radko s dievčatami pred kamerami spoznávajú a vymieňajú si informácie, ktoré by nikto nikdy s nikým naživo nezdieľal, pomedzi to sa mixujú súťaže, ktoré zvýhodňujú alebo znevýhodňujú jednotlivé súťažiace, dievčatá striedavo intrigujú a striedavo vystrkujú cecky, alternatívne v neskorších častiach prichádza na scénu aj petting ako vystrihnutý z Bravíčka a na konci každej časti je večierok, kde sa baby zmaľujú jak štetky, vytasia cecky a čakajú na „pšijmešmojirúši“ od Radka, ktorý vždy jednu alebo dve vyhodí.
Čím počet báb klesá, tým je väčšia nuda. Situácie sa opakujú, Radko je už tak nadržaný, že rozdáva francuzáky pomaly aj kameramanom a režisérovi, dievčatá verejne deklarujú, že by boli rady, keby ich už konečne niekto pretiahol, je už im v podstate aj jedno kto, len nech ich už pretiahne, už ani umelo vzniknuté konflikty nezaberajú, divák sa modlí, aby si Radko už konečne nejakú vybral, a tak si on nakoniec aj vyberie a oni sa hneď potom aj rozídu. Prekvapivo.
Ak by ste si chceli položiť otázku, prečo takúto sračku vôbec pozerám, tak existujú na ňu vlastne až tri odpovede. Tou prvou sú tie baby. Áno, celú dobu chodia v plavkách, sem koza, tam koza, ale keď si poviete, že sa jedná vlastne o amatérky, tak tie baby to hrajú úplne skvelo. Druhou je to, že je to tak zlé, až je to vlastne dobré. No a tretia je to, čo mi v poslednej dobe veľmi chýba. Starý dobrý antifeminizmus. Nie mačizmus, lebo Radko je vlastne taký, akého by každá žena chcela (sexi, vysoký, bohatý a rozpráva o svojich citoch, určite nie žiadne cynické hovado). Ale tie škriepky, tá večná nenávisť medzi tými ženami, tá závisť a tie hry so ženskými zbraňami, toto všetko je pre mňa majákom rovnováhy v tom obrovskom mori politiky rovnosti príležitostí, woke agendy a deklarovania pozitívneho ESG, ktorý ma v práci obklopuje. A za to tvorcom, ale hlavne tým babám, ďakujem.