Keďže článkov nie je nikdy dosť a mal som akúsi blbú potrebu splatiť dlh tejto stránke za tie roky, čo to tu sledujem, prispejem aj ja svojou troškou o knihách, ktoré som v poslednej dobe čítal a zaujali ma. Názov knihy uvádzam v jazyku, v ktorom som ju čítal. Pokiaľ som našiel preložené vydanie, uvádzam aj preložený názov. Ako dopadol samotný preklad ale už posúdiť nedokážem.
Philip N. Howard - Lie Machines: How to Save Democracy from Troll Armies, Deceitful Robots, Junk News Operations, and Political Operatives
Veľmi aktuálne čítanie. Pomerne podrobne a zaujímavo popísané fungovanie fake news, trollov, manipulácie verejnej mienky a prostriedkov/technológií k tomu použitých. Detailné rozobranie prípadov ako sú Brexit a prezidentské voľby v USA sú len čerešničkou na torte.
Henry Hazlitt - Economics in One Lesson: The Shortest and Surest Way to Understand Basic Economics
Kniha pôvodne vyšla v roku 1946, ale na aktuálnosti jej to nič neubralo. S kľudným svedomím by som ju zaradil medzi povinné čítanie. Myšlienky so základmi v tzv. rakúskej ekonomickej škole vysvetľujú princípy s ktorými sa človek pomerne bežne stretne typu zdanenie, dotácie, clá, regulácie a rôzne úľavy, ktorými sa politici a úradníci tak radi oháňajú. Naozaj tak pomáhajú, alebo existujú aj ich tienisté stránky? Prečítajte si knihu a názor si utvorte sami. Našiel som aj české vydanie, ktoré vyšlo nejaký ten piatok dozadu pod názvom Ekonomie v jedné lekci.
Friedrich August von Hayek - Cesta do nevoľníctva
Pri rakúskej ekonomickej škole ešte ostaneme. Hayekova asi najznámejšia práca, ktorá vyšla v roku 1944, kde brojí proti centrálnemu a štátnemu ekonomickému plánovaniu, vedúcemu k úpadku slobôd a vzostupu totalitných režimov. Pri čítaní som neustále nachádzal paralely k historickému a aj súčasnému vývoju vo svete. Pokiaľ si predstavujete literatúru tohto typu ako nejaké nudné ekonomické drísty s grafmi, vzorcami a číslami, tak Hayek vám to vyvráti.
John Maynard Keynes - Jsem liberál?
Z opačnej strany v ekonómii je tu Keynes a výber z jeho esejí a biografií rôznych osobností, ktoré sám napísal. Obzvlášť zaujímavé sú jeho pozorovania z Parížskej mierovej konferencie, na ktorej bol osobne prítomný. Podmienkami diktovanými víťaznými mocnosťami práve nadšený nebol a jeho neblahé predtuchy sa neskôr potvrdili vypuknutím 2. svetovej vojny.
Rick Rubin - The Creative Act: A Way of Being
Legendárny hudobný producent Rick Rubin sa rozhodol hodiť na papier rady ohľadom kreativity a procesu tvorby v umení, o ktoré ho ľudia veľmi často žiadajú. Počas čítania som mal viackrát pocit, že som práve popisovanú situáciu už niekedy zažil na vlastnej koži a pristihol som sa, ako súhlasne s priblblým úsmevom pokyvujem hlavou. Celkovo ma človek po prečítaní pocit, ako keby prešiel meditáciou.
Jacob Tomsky - Heads in Beds: A Reckless Memoir of Hotels, Hustles, and So-Called Hospitality
Toto je trochu taký americký Ondrej Sokol z hotelového prostredia. Dozviete sa kopu zákulisných informácií z prevádzky hotela od človeka, ktorý tam priamo pracoval. Dostanete zopár užitočných tipov, a nie je bieda ani o rôzne veselé a menej veselé historky z tohto prostredia. České vydanie nesie názov V zákulisí hotelu.
John A. Sanford - The Invisible Partner: How the Male and Female in Each of Us Affects Our Relationships
Starší kúsok, zaoberajúci sa problematikou ženskej časti mysle u mužov (Anima) a mužskej u žien (Animus), čerpajúci z analytickej psychológie C.G. Junga. Obidva archetypy sídlia v tzv. nevedomej časti našej mysle a ovplyvňujú napríklad chovanie, preferencie a vnímanie osôb opačného pohlavia. Pre ľudí, ktorí s Jungom začínajú je to pomerne dobrý začiatok, nakoľko v jeho dielach je pomerne jednoduché sa zamotať.
Adam Grant - Give and Take: Why Helping Others Drives Our Success
Grant v tejto knihe skúma sociálne interakcie medzi ľuďmi, a v tomto kontexte ich delí na 3 typy: givers (primárne dávajú), takers (primárne berú) a matchers (fungujúci na princípe „quid pro quo“). Na príkladoch z reálneho sveta vysvetľuje, prečo je najlepšie byť darcom a obklopovať sa darcami. Zároveň sa aj snaží varovať pred tienistými stránkami, ktorým darcovia niekedy musia nevyhnutne čeliť. Česká verzia vyšla pod názvom Dávat a brát.
Katharine Graham - Personal History
Meno Katharine Graham som prvýkrát zaregistroval v biografii Warrena Buffetta v súvislosti s jeho nákupom akcii denníka Washington Post v roku 1973, ktorý práve Kay Graham viedla. Jej memoáre získali Pulitzerovu cenu, a myslím že zaslúžene. Detailne popísané detstvo, dospievanie, neskôr manželstvo s Philom Grahamom a následne po jeho smrti jej pôsobenie na čele Washington Postu. Čitateľ doslova z prvej rady sleduje udalosti ako atentát na prezidenta Kennedyho, aféry Pentagon Papers a Watergate. Zároveň dostaneme detailný opis osobností amerických prezidentov, keďže Katharine mala vždy kontakty na najvyšších miestach.
Robert A. Caro - The Power Broker: Robert Moses and the Fall of New York
Ďalšia biografia, ďalší Pulitzer. Občas to vypadá, ako keby sa ten Pulitzer rozdával ako dnes medaily za účasť, ale toto muselo dať naozaj obrovské množstvo práce. Detailný opis života a diela človeka, ktorý sa pričinil o vzhľad moderného New Yorku a jeho okolia ako nikto iný. Moses bol komplikovaná osobnosť - na jednej strane produktívny vizionár a génius konajúci v prospech obyvateľstva, zodpovedný za vytvorenie verejných priestorov ako parky a kúpaliská, ktoré mu vyniesli chválu a slávu, na druhej strane nekompromisný a pomstychtivý človek bažiaci po moci.
Cristiane Correa - Dream Big
Alebo aj ako Brazílci kúpili americké ikonické značky ako Anheuser-Busch, Burger King a Heinz – niečo poburujúce z hľadiska americkej národnej hrdosti. Kniha mapuje vznik a životy zakladateľov spoločnosti 3G Capital. Z tejto knihy mi utkvela v pamäti nasledovná situácia: pohovor do firmy Goldman Sachs so ženskou kandidátkou okolo roku 1970. Recruiter: Firma je uprostred veľmi dôležitého obchodu a aktívne na tom participujete. Počas tohto obdobia otehotniete. Ste ochotná podstúpiť interrupciu, aby sa tento dôležitý obchod dokončil úspešne? Otázka bola v tej dobe vo firme pokladaná ako iba mierne preháňanie, ktovie ako by to dopadlo dnes.
Chris Miller - Chip War: The Fight for the World's Most Critical Technology
Polovodiče ako ropa moderného sveta. Výborný pohľad do histórie a súčasnosti odvetvia výroby polovodičov, čitateľ získa pomerne solídne základy a orientáciu v tejto problematike. Toto celé je podané pútavým spôsobom, pozrieme sa napríklad aj na využitie v rámci operácie Púštna búrka, demonštrujúce prevahu strany, ktorá touto technológiou disponuje. Nie je to len znôška suchých faktov a číta sa to v podstate samo od seba.
Natasha de Teran, Gottfried Leibbrandt - The Pay Off: How Changing the Way We Pay Changes Everything
Čo sa presne sa deje, keď v obchode zaplatíte za tovar kartou? Na toto a omnoho viac odpovie táto kniha. Prirovnal by som ju k vyššie spomenutej Millerovej Chip War - s tým, že sa zameriava na platby, platobné systémy a všetko okolo toho. Knihe v podstate niet čo vytknúť, takže ak niekoho zaujíma táto problematika - smelo do toho.
Nathan Vardi - For Blood and Money: Billionaires, Biotech, and the Quest for a Blockbuster Drug
Do tretice niečo o špecifickom odvetví. Tentokrát o biotechnologických spoločnostiach a vývoji liekov proti rakovine. Napísané z pohľadu tretej osoby, sledujete reálne osudy malého kalifornského biotech startupu. Čítate v podstate thriller z tohto prostredia a ešte sa aj čo-to naučíte. Také môžem.
Daniel Silva - The Collector
Ako už býva u Silvu zvykom, jedná sa o poriadnu dávku špionážnej akcie, začínajúcej pomerne nevinne ukradnutým obrazom. Autor sa pomerne často inšpiruje aktuálnym dianím vo svete, na ktorom vystavia svoj príbeh a tu to nebolo výnimkou. Oddychová jednohubka na zopár hodín čítania. Slovenský preklad vyšiel prekvapivo pod názvom...Zberateľ.
Lee Child and Andrew Child – The Secret
Kvalita posledných kníh o Jackovi Reacherovi kolísala, keď som ale čítal upútavku na The Secret, ktorá sa odohráva v dobe, keď je Reacher ešte vo vojenskej polícii, milo ma to prekvapilo. On jednoducho patrí do tej starej doby bez mobilných telefónov a internetu. Kniha padla za jeden deň a dojem z nej bol veľmi pozitívny, ako za starých čias. Aj keď preklad ešte v čase písania tohto textu nebol k dispozícii, určite sa skôr ci neskôr objaví.