„Koľko musíš toho vypiť, aby si mal toľko rokov ako ja?“ – Ladislav Meliško

 

Mnohí sa teraz môžu po prečítaní vyššie uvedeného citátu pýtať, čo to má spoločné s knihami. Tak ja vám to teda prezradím: nič. Potreboval som len niečo dať do úvodu. Pokračujme radšej teda vo výbere kníh, ktoré sa mi dostali v poslednej dobe pod oči a nejakým spôsobom ma zaujali. Názov knihy uvádzam v jazyku, v ktorom som ju čítal. Pokiaľ som u cudzojazyčných našiel informácie o preloženom vydaní, nájdete ich v stručnom opise. A ešte pripájam linky na predošlé články:

https://www.dailymale.sk/articles/z-asocialovej-kniznice_6032

https://www.dailymale.sk/articles/z-asocialovej-kniznice-vol-2_6055

https://www.dailymale.sk/articles/z-asocialovej-kniznice-vol-3_6085

https://www.dailymale.sk/articles/z-asocialovej-kniznice-vol-4_6128

 

Marcel Proust - In Search of Lost Time

 

Proust v postave rozprávača podáva dej odohrávajúci sa na prelome 19. a 20. storočia z prostredia vyššej strednej triedy vo Francúzsku. A že teda vie rozprávať – na tie opisy osôb, miest a duševných stavov by som neprišiel ani za 100 rokov. Ľudské chyby a nedostatky sú tu vykreslené spôsobom, že vám prídu niekedy až príliš familiárne a príliš podobné niečomu, čo ste už niekedy prežili. Neočakávajte jednoduchý lineárny a chronologický dej – nie je výnimkou, že jedna udalosť či vec v prítomnosti dokáže evokovať kvetnatý opis niečoho v minulosti. Čítal som teda už kadečo, ale takéto rozvité vety som ešte asi nevidel. Prekladať by som to teda nechcel. Proustov cyklus Hľadanie strateného času pozostáva zo siedmych kníh, celkovo to je okolo 3000 strán, čo môže u slabších jedincov vyvolať nutkanie schúliť sa v kúte do klbka a cmúľať si palec. Dobrou správou však je, že kľudne môžete skúsiť aspoň prvú knihu Swann’s Way (preklad má názov Swannova láska) bez toho, aby ste nutne museli pokračovať v ďalších. Pokiaľ vás to samozrejme nechytí. Ak vám nevadí angličtina, Project Gutenberg ju ponúka spolu s niektorými ďalšími zdarma na stiahnutie/čítanie, pre puristov dokonca vo francúzštine.

Walter Isaacson - Benjamin Franklin: An American Life

 

Biografia Benjamina Franklina od Waltera Isaacsona nám predstaví túto neobyčajnú osobnosť pôsobiacu v rôznych oblastiach, ktorá, na rozdiel od Cimrmana, bola skutočná. Posúďte sami: vynálezca, spisovateľ, obchodník, diplomat, politik, filozof, esejista o prdení a mnoho ďalšieho. Franklinovo ocitnutie sa v nejakej z nich bolo často len výsledok jeho vrodenej zvedavosti, pozorovania a snahy pochopiť svet okolo seba, to, ako fungujú veci, a následného aplikovania do praxe. Od samotného Franklina sa zachovala jeho nedokončená autobiografia, z ktorej samozrejme Isaacson čerpá, ale pridáva mnoho ďalšieho materiálu, a dostaneme ucelenejší obraz pohodlne rozdelený do kratších kapitol.

Arthur Herman - How the Scots Invented the Modern World: The True Story of How Western Europe's Poorest Nation Created Our World & Everything in It

 

Kniha ako celok pokrýva najmä Škótsko v rozmedzí 18. - 19. storočia s krátkymi odbočkami do skorších časových období, pokiaľ to bolo nutné. Je rozdelená na dve časti – prvá sa zaoberá škótskym osvietenstvom vrátane vzniku, rozvoja a dôsledkov. V druhej časti je rozobraný vplyv Škótov na celosvetový vývoj a priemysel. Škóti mali prsty v takom množstve oblastí a domén, že je to až neuveriteľné. Neustále som si hovoril: „To bol tiež pôvodne Škót? To snáď ani nie je možné.“ Stretneme sa s osobnosťami ako sú David Hume, Adam Smith, James Watt, Andrew Carnegie, samozrejme nemôže chýbať ani Mel Gibson – teda vlastne William Wallace.

 

Jared M. Diamond - Guns, Germs, and Steel: The Fates of Human Societies

Diamondova kniha voľne nadväzuje na jeho predošlú The Third Chimpanzee (Tretí šimpanz), ktorej som sa venoval v predošlom článku. Táto sa zameriava na geografické a environmentálne faktory a ich vplyv na vývoj vo svete. Snaží sa identifikovať, prečo sa určitý špecifický vývoj udial v určitých oblastiach na zemi a prečo nie inde. Zaoberá sa napríklad históriou domestifikácie plodín, zvierat, vývojom písma a jazykov. Slovenský preklad vyšiel pod názvom Osudy ľudských spoločností.

Aristofanes - Sviatok žien, Ženy na sneme

 

Komédie z Aristofanovho pera ma doteraz obchádzali, takže som sa rozhodol to napraviť. Pri tomto type kníh nedokážem podať popis bez aspoň čiastočného poodhalenia deja, takže upozorňujem dopredu, že vždy vyzradím, ak nie kúsok, tak rovno celý dej. Vo Sviatku žien útočí na známeho autora tragédií Euripida, ktorý poprosí svojho príbuzného Mnesilocha, aby ho v prestrojení za ženu obhajoval na tajnom ženskom sviatku. Plán sa, ako to už býva zvykom, zvrtne. V Ženách na sneme sa zase naopak ženy pod vedením Proxagory v skorých ranných hodinách prezlečú do šiat svojich mužov a s falošnými bradami sa vyberú na snem. Tu sa Aristofanes zamýšľa, ako by asi vyzeral svet, keby mu vládli ženy. Zákon prikazujúci mužom, aby najskôr obcovali so staršími ženami, predtým než budú obcovať s mladšími, vygradoval do absurdnej situácie, kde za zúfalým mladíkom chodia čoraz staršie a škaredšie stareny.

 

Aristofanes - Oblaky, Osy

 

V Oblakoch si berie Aristofanes na mušku sofistov na cele so Sokratom. Strepsiades sa snaží poslať svojho syna Feidippida do sofistickej školy, a keď sa mu nechce, tak sa tam vyberie sám a učí sa argumentácii dôkazmi spravodlivým a nespravodlivým. Následne sa mu podarí syna presvedčiť, aby aj on do školy išiel, čo má za dôsledok situáciu, kde vyškolený Feidippides chce zbiť Strepsiada a ešte ho aj presviedča pomocou argumentov, ktoré sa v škole naučil, že je to správne. Bonusové body by som pripísal za kvetnaté opisy flatulencie. V Osách sa vysmieva záľube Aténčanov v účastiach na súdoch. Postava Filokleona je závislá od súdnych procesov so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane abstinenčných príznakov. Jeho syn Bdelykleon sa ho snaží zadržať a cez ich dialóg dostávame opis fungovania súdov, podaný samozrejme pekne satiricky, ako je u Aristofana zvykom. Mená Filokleon a Bdelykleon sú odvodené od mena Kleon, s ktorým si v tejto hre riešil účty.

 

Aristofanes – Lysistrata

 

Aristofanes sa v Lysistrate porátal s peloponézskou vojnou medzi Aténami a Spartou po svojom. Znovu používa ženský motív, ktorý má v obľube. Aténske ženy na čele s Lysistratou sú už unavené z absencie ich mužov doma kvôli neustálym bojom, ktorých sa zúčastňujú. Lysistrata presvedčí ostatné ženy, aby mužom odopierali sex, pokiaľ neprestanú bojovať a získa aj podporu spartskej Lampito. To má okrem iného za dôsledok, že zúfalí muži na oboch bojujúcich stranách chodia všelijako ohnutí a snažia sa svojimi plášťami zakryť svoju erekciu. Jediná možnosť, ako sa z tejto prekérnej situácie dostať, je uzavrieť mier. Ako toto môže niekoho napadnúť...

 

Paulus Orosius - Dějiny proti pohanům

Paulus Orosius pôsobil ako kňaz a historik. Jeho dielo vzniklo pravdepodobne okolo rokov 416-417 n.l počas jeho pobytu v africkom Hippo na popud biskupa Augustína, ktorý ho požiadal spísať všetky možné pohromy, vojny, epidémie a prírodné katastrofy s cieľom ukázať, že s príchodom Ježiša Krista sa svet stal lepším miestom. Zároveň sa tu snaží poukázať, že pohromy a katastrofy sú dôsledkom ľudských hriechov, alebo trestov za ne. Kniha je rozdelená na 3 časti: pred založením Ríma, od založenia Ríma po narodenie Krista a od narodenia Krista. Orosiovi by sa dala vytknúť zaujatosť a niekedy dramatizovanie za účelom dosiahnutia svojho cieľa. Zo zdrojov, z ktorých čerpal som tam napríklad spoznal Tita Livia.

John Gribbin, Mary Gribbin - Ice Age

 

Táto útla knižka je napchaná informáciami ohľadom doby ľadovej, vrátane histórie jej výskumu. Nezameriava sa na globálne otepľovanie, ale možno vás o tom prinúti rozmýšľať trochu inak. Hneď na úvod dostanete naservírovaný fakt, že v kontexte geologickej minulosti žijeme v podstate v dobe ľadovej a zem bola zriedka studenšia ako dnes. Myslíme si, že je normálne mať ľad na oboch póloch našej planéty. V dlhej histórii Zeme sú však ľadové póly zriedkavé a mať ľad na oboch póloch je dokonca jedinečné. Dozviete sa kopu vecí, napríklad o vplyve astronomických faktorov ako zmeny v obežnej dráhe a mnoho iného. Osviežujúce čítanie, čo sa dnes len tak nevidí.

 

Matt Ridley - Genome: The Autobiography of a Species in 23 Chapters

Kniha obsahuje 23 kapitol odkazujúcich na rovnaký počet chromozómov, ktoré tvoria ľudský genóm. Každá kapitola sa dotýka inej témy, zahŕňa napríklad históriu, inteligenciu, ochorenia, pohlavné rozdiely a sexualitu. Záber je naozaj rozsiahly a podanie je zrozumiteľné aj pre bežného smrteľníka. Kniha vyšla v roku 1999, takže niektoré najnovšie objavy a poznatky v nej samozrejme nenájdete. Napriek tomu sa to čítať myslím oplatí, slovenský preklad vyšiel pod názvom Genóm.

Robert Wright - Three Scientists and Their Gods: Looking for Meaning in an Age of Information

Autor nám predstavuje troch vedcov: Edwarda Fredkina, Edwarda O. Wilsona a Kennetha Bloudinga. S každým strávil nejaký čas, približuje ich cez stručné biografie a záznamy jeho rozhovorov s nimi. S každým sa prostredníctvom ich teórií snaží dopracovať k odpovedi na otázku vzniku vesmíru, zmyslu života, informačného veku a mnoho ďalšieho. Vydanie tejto knihy sa datuje na rok 1988, takže sa na nej trošku podpísal zub času. Aj cez to však ponúka zaujímavú potravu pre modzog.

Irving Stone - Men to Match My Mountains: The Monumental Saga of the Winning of America's Far West

Stone opisuje zhruba obdobie medzi rokmi 1840-1900, objavovanie západnej časti USA a vznik štátov ako Colorado, Utah, Nevada a Kalifornia. Kniha pôvodne vyšla v roku 1956, čo bola v podstate veľmi mladá história a preto sa zachovalo až neuveriteľné množstvo detailov. Čítal som už zopár historických kníh, ale spôsob, akým je toto napísané ma až neuveriteľne vtiahol do jednotlivých kapitol. Obsahuje asi najdetailnejší opis zlatej horúčky, aký som zatiaľ čítal. Alebo putovanie v nehostinných podmienkach, kde boli ľudia donútení napríklad až ku kanibalizmu. Ďalej nájdeme opisy vzniku miest, opisy práce Číňanov na železniciach v podmienkach, ktoré by zlomili akéhokoľvek belocha, často sa spomínajú mormóni a mnoho ďalšieho. Opis života Horacea Tabora je ako vystrihnutý z nejakého dramatického filmu.

Garrett Hardin - Living within Limits: Ecology, Economics, and Population Taboos

Táto kniha z roku 1993 sa zaoberá populačnou explóziou a problémom preľudnenia planéty. Autor bol ekológ a mikrobiológ, uznať mu treba nekonvenčné myslenie a odvahu, pretože kladie dosť nepríjemné otázky a spomína niektoré riešenia siahajúce do ošemetných tém typu kontrola pôrodnosti a imigračné obmedzenia. Keď sa nad tým zamyslím, tak neviem či by niekto v dnešnej dobe bol ochotný dobrovoľne vydať to a vystaviť sa kontroverzii. Emócie pri tejto knihe musíte dať stranou, čo môže byť pre niekoho problém. Diskusia a argumenty sa pohybujú v mnohých oblastiach ako ekológia, ekonómia, sociológia a biológia, z často citovaných mien spomeniem napríklad Charlesa Darwina a Thomasa Malthusa.

Daniel Yergin - The New Map: Energy, Climate, and the Clash of Nations

Tak dobre napísanú knihu o komoditách ako sú ropa a plyn som teda dlho nečítal. Miestami som mal problém s čítaním prestať, čo sa mi teda často u tohto druhu kníh nestáva. Nevyhnete sa geopolitike, ktorá je s nimi nevyhnutne spojená. Z tém sa napríklad preberajú Amerika a jej bridlicová ropa/plyn, ktorých ťažba spôsobila, že sa stala z čistého importéra po dlhom čase zase exportérom a zamiešala kartami na globálnych trhoch. Ďalej sa spomenie Rusko, Čína a Stredný východ. Záver je venovaný témam ako elektromobilita a obnoviteľné zdroje energie. Pokiaľ vám prídu knihy Václava Smila na túto tému príliš suché, toto by som kľudne odporučil.

Henry Kissinger  - Crisis: The Anatomy of Two Major Foreign Policy Crises

Pre mňa zatiaľ asi najlepšie, čo som od Kissingera čítal. Kniha pozostáva z odtajnených detailných prepisov telefonických hovorov medzi Kissingerom a rôznymi predstaviteľmi americkej vlády a iných krajín pri riešení dvoch konfliktov - Jomkipurská vojna (1973) a záverečná fáza vojny vo Vietname (1975). Pri podobných udalostiach sú väčšinou známe vojenské detaily, diplomacia však v pozadí pracuje veľmi intenzívne a tu dostávame vzácny pohľad, čo sa deje. Toto by teda nevymyslel asi žiaden autor, len sám život. Sem tam sa nájde aj humor, napríklad komunikácia s ruskou stranou ohľadom pozvania do Moskvy na jednanie a otázky, ako priletí. Odpoveď: B-52 (strategický bombardér schopný niesť jadrové hlavice). Prípadne Kissingerova argumentácia, že pozná Brežneva ako nikto iný, pretože on na rozdiel od iných prítomných dostal od neho bozk na ústa. Ble.

Henry Kissinger - Does America Need a Foreign Policy?

Ako už z názvu vyplýva, Kissinger sa tu zaoberá zahraničnou politikou USA a vzťahmi medzi jednotlivými krajinami a kontinentami, prípadne zoskupeniami. Snaží sa pozerať dopredu a definovať, ako by mala vyzerať. Knihu dokončil krátko pred 11. Septembrom 2001, takže následné udalosti nepokrýva. Preberá vzťahy s Európou, západnou hemisférou, Áziou, Stredným východom a Afrikou. Dotkne sa tém ako sú NATO, NAFTA, Mercosur, alebo globalizácia.

Benoit Mandelbrot & Richard L. Hudson - The Misbehavior of Markets: A Fractal View of Financial Turbulence

Čím viac o Mandelbrotovi čítam, tým viac ma ten človek fascinuje. Počas svojho života si robil čo chcel, vŕtal sa v rôznych doménach a používal v nich svoju fraktálnu geometriu. Dôsledkom bol často  rozruch, až nevôľa v prípadoch, že jeho myšlienky a výsledky vyvracali zabehnuté štandardy a teórie. Na otázku prečo márni svoj čas finančnými trhmi, bola jeho odpoveď jedno slovo: dáta. Tie mal rád, lebo sa dali pekne použiť ako zdroj pre jeho grafy. A finančné trhy ponúkajú bohatú históriu nepredvídateľných udalostí v podobe dát. Kniha neponúka návod na rýchle zbohatnutie - hneď v úvode je to viackrát zdôraznené. Máme možnosť pozerať sa na svet Mandelbrotovými očami, nenájdete tu ani jeden komplikovaný matematický vzorec. Jeho myšlienky sú prezentované grafmi, ktoré sú vo svojej podstate veľmi jednoduché na pochopenie a majú určité čaro elegancie a geniálnej jednoduchosti. A toto je použité napríklad na vyvrátenie teórie efektívnych trhov.

Daniel Silva – A Death in Cornwall

 

24. diel zo série o reštaurátorovi obrazov/špiónovi Gabrielovi Allonovi začne vraždou v anglickom Cornwalle, navonok vypadajúcou ako ďalšou s rukopisom sériového vraha pracujúceho so sekerou. Nie však všetko v tomto scenári sedí, a ako obvykle sa roztočí kolotoč neuveriteľných spojitostí a nitiek, ktoré vedú k ďalším nitkám a tieto nitky potom k ďalekosiahlejšiemu spiknutiu, cestovaniu naprieč Európou, ďalším záhadným úmrtiam, sledovaniu, naháňačkám, hackovaniu a ostatným šmakocinkám, ktoré sú charakteristické pre Silvove knihy. Slovenský preklad vyšiel pod názvom Smrť v Cornwalle.