Pomerne často sa stretávam s názorom, že ľudia by chceli viac čítať knihy, ale...bla bla. Nejaký dôvod sa už vždy nájde. Nechajme ako odpoveď prehovoriť staroindické Upanišady: „Ste to, čo je vašou najhlbšou túžbou. Aká je vaša túžba, taký je váš zámer. Aký je váš zámer, taká je aj vaša vôľa. Aká je vaša vôľa, taký je váš skutok. Aký je váš skutok, taký je váš osud.“ Koniec filozofického okienka a úvod mám z krku. Názov knihy uvádzam v jazyku, v ktorom som ju čítal. Pokiaľ som u cudzojazyčných kníh našiel informácie o preloženom vydaní, nájdete ich v stručnom opise knihy.
Shane Parrish - Clear Thinking: Turning Ordinary Moments into Extraordinary Results
Pokiaľ vám prišlo Myslenie rýchle a pomalé od Dannyho Kahnemana náročné na čítanie, toto môže byť pre vás schodnejšia cesta. Autor skúma, prečo niektorí jedinci dokážu urobiť lepšie rozhodnutia na konzistentnej báze v porovnaní s inými, pri zachovaní tej istej dostupnosti informácií. Myšlienky, tipy a mentálne modely predstavené v knihe pomôžu čitateľovi vyskočiť z myslenia v móde „autopilot“, kde sme často ovládaní emóciami a pocitmi. Pri rozhodovaní a myslení následne dokážeme racionálnejšie uvažovať. Samozrejmosťou je veľké množstvo reálnych príkladov. Číta sa to pomerne ľahko.
Judith Rich Harris - No Two Alike: Human Nature and Human Individuality
Judith Rich Harris vo svojej druhej knihe opäť rozbíja teórie, ktoré sa považovali za štandardné, hrabe sa v akademických výskumoch a publikáciách, upozorňuje na nedostatky a nachádza rôzne diery v argumentoch. Jej detektívna práca sa tentokrát sústredí na odlišnosti v ľudských osobnostiach – napríklad aj u identických dvojčiat, kde je v podstate celé prostredie kde sa narodili a vyrastajú to isté. A keďže kritizovať je ľahké, prichádza aj so svojimi vlastnými teóriami a predstaví 3 systémy ovplyvňujúce rozvoj osobnosti: vzťahový, socializačný a statusový.
Roger Fisher, William L. Ury, Bruce Patton - Getting to Yes: Negotiating Agreement Without Giving In
Vyjednávanie je neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Vyjednávame v podstate denne, často si to ani neuvedomujúc – kam ísť s kolegami na obed, kedy majú ísť deti spať atď. Dozviete sa, ako predísť nepríjemným konfliktom a dosiahnuť dohodu ku spokojnosti oboch strán, bez toho aby sa druhá strana cítila podvedená. Mimo jemného (ústupky) a tvrdého (bez kompromisov) prístupu existuje aj iná cesta, vedúca k win-win situáciám a zachovaní korektných vzťahov, ktorá je demonštrovaná v tejto knihe. Preklad vyšiel pod názvom Ako dosiahnuť súhlas.
David S. Landes - The Wealth and Poverty of Nations: Why Some Are So Rich and Some So Poor
Knihu by som prirovnal ku „Why Nations Fail“ spomenutú v jednom z mojich predošlých článkov s tým, že ide viac a detailnejšie do histórie. Autor sa tak isto zaoberá otázkou prečo niektoré národy zažili pokrok a niektoré zase stagnáciu, prípadne úpadok. Opisuje prevažne ekonomicky zameraný historický pohľad na vývoj v jednotlivých krajinách na kontinentoch naprieč svetom. Osobne mi prišla zaujímavá časť o Japonsku. Český preklad vyšiel dávnejšie pod názvom „Bohatství a bída národů“, zohnať ho bude asi ťažšie.
Jared Diamond - The Third Chimpanzee for Young People: On the Evolution and Future of the Human Animal
Skrátená verzia tejto knihy s označením „For Young People“ je určená špeciálne pre mladých ľudí. Ktovie, či si však ale dobrovoľne túto knihu prečítajú. Súhrn evolučnej biológie, histórie, antropológie a mnoho ďalšieho. Toto by som zase prirovnal k Sapiens od Yuvala Noaha Harariho, takže ak ju máte za sebou, tu zase až toľko nového čitateľ nedostane. Oproti Sapiens je to menej rozťahané a čítalo sa mi to lepšie. Kniha je výcuc z obsiahlejšieho originálu, ktorý vyšiel skôr než spomínaný Sapiens a získal Pulitzerovu cenu. Český preklad originálu vyšiel pod názvom Třetí šimpanz.
John Gribbin - Deep Simplicity: Bringing Order to Chaos and Complexity
Astrofyzik John Gribbin tu vysvetľuje chaos a komplexitu bežnému čitateľovi, vrátane histórie a kde sa s nimi môžeme stretnúť všade okolo nás. Chaos a komplexita sa vo svojej podstate riadia jednoduchými pravidlami: malé zmeny pri počiatočných podmienkach procesov a následne veľké zmeny vo výsledku, ktoré ovplyvnia celý systém a zmenia jeho vývoj, ktorý je nepredvídateľný. Záber je naozaj široký, pokrýva široké spektrum domén ako biológia, fyzika, matematika, meteorológia, vesmír a evolúcia. Preberajú sa napríklad aj vzory na koži zebry a rôznych šeliem. Skončíme vo vesmíre a otázke, či sme v ňom sami.
Gino Segre - A Matter of Degrees: What Temperature Reveals about the Past and Future of Our Species, Planet, and Universe
Dozviete sa všetko a ešte +4 k tomu o teplote. Od vývoja prvých teplomerov, vedeckých objavov a slepých uličiek/omylov cez termodynamiku, vznik vesmíru, históriu našej planéty a teplôt na nej, fungovanie slnka, telesnej teploty cicavcov po zánik zeme a slnka. Nepotrebujete byť žiaden nerd, či odborník, aby ste si túto knihu užili. Navyše, môže vás to dokonca prinútiť viac premýšľať nad svetom okolo seba - keď napríklad uvidíte na oblohe mesiac, tak sa možno pristihnete ako rozmýšľate, aká to musela byť asi šupa, keď sa zem zrazila s iným telesom a vytvorilo to objekt, ktorý práve pozorujete. Ak je tá teória pravdivá, samozrejme.
Benjamin M. Friedman - The Moral Consequences of Economic Growth
Ekonóm Benjamin Morton Friedman skúma dôsledky ekonomického rastu na spoločnosť. Snaží sa odpovedať na otázku prečo by sme sa mali vôbec usilovať o ekonomický rast. Ponúka náhľad ako sa počas ekonomického rastu vyvíja demokracia, solidarita, tolerancia a naopak. Je tu prítomný akýsi cyklus, ktorý sa neustále opakuje s rastom a stagnáciou/poklesom. Prejdeme históriou, prevažne Ameriky. Samostatné kapitoly však majú aj Nemecko, Veľká Británia a Francúzsko. Zbežne sú spomenuté aj Rusko a Ázia. Kniha vyšla už nejaký ten piatok dozadu (2005), takže niektoré novšie trendy a udalosti samozrejme nespomína, pri čítaní však budete často nachádzať paralely so súčasnosťou.
Lee Kuan Yew - One Man's View of the World
Tohto človeka by som dokázal počúvať a čítať asi nepretržite. Štruktúra knihy pozostáva z úvodného textu na danú tému a nasledujúcich otázok a odpovedí, celé je to rozdelené do kapitol. Neberie si servítku pred ústa, je priamočiary, pragmatický a má obrovsky rozhľad získaný jeho cestami po svete a stretnutiami so svetovými lídrami. Snaží sa pozerať a odhadovať vývoj na 10 a viac rokov dopredu. Materiál pre knihu vznikal v roku 2012, s odstupom času môže čitateľ zhodnotiť, nakoľko sa LKY mýlil, či bol presný. Z krajín/kontinentov sa napríklad vyjadruje o Číne, Amerike, Európe, Japonsku, Kórei, Indii, Juhovýchodnej Ázii, samozrejme nesmie chýbať Singapur a Stredný východ. Preberie sa globálna ekonomika, klimatická zmena a osobné úvahy nad smrťou. Knihu uzatvára čiastočný prepis jeho konverzácie s Helmutom Schmidtom, s ktorým boli blízki priatelia.
Harvey S. Firestone - Men and Rubber: The Story of Business
So značkou Firestone sa stretol hádam každý, ktorý sa zaujíma aj nezaujíma o automobily. Jej zakladateľ nám tu opisuje svoj život a hlavne ako firmu založil a riadil. Sám mal väčšinu svojho majetku priamo v akciách firmy, takže išiel vždy s kožou na trh. Príde reč aj na niektoré jeho nekompromisné a pomerne nepopulárne metódy, hlavne medzi zamestnancami – napríklad pýtanie sa, čo sa stane keď daná sekcia, pripadne proces vo firme nebude vôbec prítomný a ich následné zrušenie, pokiaľ sa nenájde racionálny dôvod ich ponechať. Spomenie aj ekonomickú depresiu v 20. rokoch a ako sa firma z nej dostala. Zaujímavé sú aj jeho spomienky na každoročné potulky a kempovanie po Amerike s Henrym Fordom a Thomasom Alva Edisonom.
Les Schwab - Pride in Performance: Keep It Going
Svoju autobiografiu napísal Les Schwab sám bez ghost writera na písacom stroji starom 40 rokov a vyšla v roku 1986. Je to asi jeho úprimnosť, ktorá zapríčinila, že sa prvé a druhé vydanie tejto knihy vypredali. Založil sieť predajní pneumatík nesúcu jeho meno a mapuje históriu a rast jeho biznisu. Na knihe sa trošku podpísal zub času, predaj pneumatík už predsa len dnes nie je taká sexi téma. Sám nemal žiadne špeciálne ekonomické alebo manažérske vzdelanie. Prínos vidím hlavne v detailne rozpísanom princípe fungovania zamestnaneckých odmien – keďže ide o vlastné peniaze zamestnancov, je to veľmi efektívny spôsob ako ich motivovať k lepším výsledkom a celkové pozitíva vysoko prevažujú nad negatívami. Spomenie sa aj vysoko decentralizovaná organizačná štruktúra založená na dôvere (na podobnom princípe napríklad funguje aj Buffettova Berkshire Hathaway) a mnoho iného. Špeciálne si dovolím citovať nasledovné slová: „Socializmus nie je ľuďom vnútený. Ľudia volia socializmus dobrovoľne. Ľudia volia človeka, ktorý ponúka výhody, neuvedomujúc si, že oni a ich deti budú jedného dňa musieť zaplatiť účet.“
George A. Roberts, Robert J. McVicker - Distant Force: A Memoir of the Teledyne Corporation and the Man Who Created It
George A. Roberts spomína na zhruba 3 dekády budovania konglomerátu Teledyne, v ktorom pôsobil. Obzvlášť cenné sú jeho spomienky na spoluzakladateľa Henryho Singletona, na adresu ktorého nešetril chválou aj napríklad taký Warren Buffett. Občas sa vyskytne osobnosť, ktorá vyčnieva ponad ostatných až tak, že je to až absurdné. Singleton kombinoval expertné technické zručnosti a znalosti s manažérskymi schopnosťami a vysokou precíznosťou efektívne alokovať kapitál. Čo z tejto kombinácie vzniklo sa dočítate v tejto knihe.
Hamilton Helmer - 7 Powers: The Foundations of Business Strategy
Autor tu rozoberá 7 konceptov na reálnych príkladoch ako Netflix, Intel, alebo Pixar a obchodné stratégie, vďaka ktorým uspeli. Sú univerzálne použiteľné a či už máte vlastný biznis, pripadne sa o nejaký zaujímate, dokážete odhaliť či je konkurencieschopný, alebo dokonca líder vo svojom odvetví. Kniha tiež môže pomôcť s prípadnými návrhmi úpravy stratégie. Tak isto je to s výhľadom do budúcna – brutálna sila kreatívnej deštrukcie skôr či neskôr zaručí, že prežijú len tí najlepší.
Frank Partnoy - F.I.A.S.C.O.: Blood in the Water on Wall Street
Autor pracoval ako trader s derivátmi pre investičnú banku Morgan Stanley v 90. rokoch. Popisuje testosterónovú džungľu derivátových traderov, obchodníkov a manažérov, kde obchodné praktiky neboli vždy celkom s kostolným poriadkom. Je to prudko čitateľné a navyše sa k tomu čitateľ oboznámi s derivátmi, ktoré raz Warren Bufffett nazval finančnou zbraňou masového ničenia. Presne tieto zbrane boli neskôr za finančnou krízou v roku 2008. Neveriacky som krútil hlavou čo všetko sa dá pod derivátmi skryť a predávať to konzervatívnym investorom typu penzijné fondy a poisťovne.
Zeke Faux - Number Go Up: Inside Crypto's Wild Rise and Staggering Fall
Investigatívna žurnalistika par excellence. Napínavé ako nejaký thriller, keby to nebolo postavené na základe skutočných udalostí, povedali by ste, že to snáď ani nie je možné. Kniha dokumentuje obdobie zhruba medzi rokmi 2020-2022 a krypto bublinu, začína rozhovorom so Samom Bankmanom-Friedom (SBF) na Bahamách a ponára sa hlbšie do vtedajšej krypto scény s opismi divokých večierkov, podivných a podozrivých indivíduí, autorovo pátranie ho zavedie aj na Filipíny a do Kambodže. Zaoberá sa témami ako Bitcoin, Tether, Bitfinex, Celsius, NFT. Zakončuje pádom burzy FTX a uväznením SBF.
William Poundstone - Fortune's Formula: The Untold Story of the Scientific Betting System That Beat the Casinos and Wall Street
História ľudí pokúšajúcich sa vyhrávať v gamblingu ako poctivo, tak mimo zákona je stará ako ľudstvo samé. Nájdete to opis rôznych metód a postupov vyvinutých pre tú-danú oblasť zhruba od začiatkov 20. storočia s krátkymi zastávkami aj v skorších obdobiach, pokiaľ to bolo potrebné. Mimo sofistikovaných podvodníkov, často spojených s mafiou sa zoznámite s mozgovňami ako Claude Shannon, Ed Thorp, alebo John L. Kelly Jr. Prejdete napríklad teóriou informácie a jej využitie v gamblingu pri blackjacku a rulete, neskôr sa rozprávanie presunie na finančné trhy. Ed Thorp čitateľa sprevádza v podstate celou knihou a pokiaľ ste čítali jeho skvelú autobiografiu Man for all markets, budete tu ako doma.
David Petraeus, Andrew Roberts - Conflict: The Evolution of Warfare from 1945 to Ukraine
Generál David Patraeus a bývalý riaditeľ CIA Andrew Roberts analyzujú vybrané vojenské konflikty po roku 1945 a preberajú jednotlivé úspechy a neúspechy/chyby v nich dosiahnuté. Nejaké príliš akčné opisy bojov netreba čakať, dostanete holé fakty. Veľmi častý a opakujúci sa príznak je ako sa ľudstvo nepoučilo na chybách v minulosti, tým pádom je nútené si ich dôsledky zopakovať. Preberané sú arabsko-izraelský konflikt, vojna v Kórei a Vietname, Perzskom zálive a Juhoslávii. Knihu uzatvára vojna na Ukrajine a pohľad do budúcnosti ohľadom konfliktov ako takých.
Gad Saad - The Parasitic Mind: How Infectious Ideas Are Killing Common Sense
Gad sa zaoberá nešvárom, ktorý sa v poslednej dobe dosť rozmohol - situáciami kde sedliacky rozum a racionalita prehrávajú nad politickou korektnosťou. Sám ako akademik ich zažil nespočetné množstvo a keďže je aktívny aj na sociálnych sieťach, materiálu mal viac než dosť. Bojuje proti tomu sarkazmom a iróniou, dokáže vygradovať argumenty až do absurdnosti. Pri zmienke, ako vysvetľoval Charlize Theron na Twitteri že „poučil svoje deti, že ho s jeho ženou nepotrebujú volať ‚mama‘ a ‚otec‘, lebo sú rodovo neutrálni nebinárni opatrovatelia 1 a 2“ som mal problém pokračovať v čítaní kvôli záchvatu smiechu. Štýlom písania mi to veľmi pripomínalo Nassima Nicholasa Taleba. Bravo Gad. Preklad nesie názov Parazitická myseľ.
Leon Festinger, Henry W. Riecken, Stanley Schachter: When Prophecy Fails: A Social and Psychological Study of A Modern Group that Predicted the Destruction of the World
Z času na čas sa vždy objaví nejaký prorok, ktorý predvída koniec sveta, dokonca na deň presne. Táto kniha ide do detailov presne jedného takého fenoménu. Vďaka pozorovateľom, ktorí sa anonymne dostali do skupiny prorokových „ovečiek“ máme fascinujúci náhľad, ako ľudia reagujú na vývoj v proroctve a čo sa deje keď sa nenaplní. Opisované udalosti sa udiali ešte pred nástupom internetu a sociálnych sietí (cca 50. roky). Vplyv sociálneho kontaktu je obrovský, čo sa dá dnes už pomerne ľahko sledovať na sociálnym sieťach, kde existuje potenciál nárastu do obludných rozmerov. Český preklad nájdete pod názvom Když se proroctví nesplní.
Jerry Seinfeld - Is This Anything?
Americký komik a standupista Jerry Seinfeld servíruje súhrn svojich najlepších gagov za zhruba 5 dekád svojej kariéry. Záber je naozaj veľmi široký, a že ich teda je – cez 400. Dĺžkou majú niektoré pár riadkov, niektoré zaberú zhruba stranu. Neexistuje snáď téma, či situácia, ktorej by sa nedotkol. Dokáže zobrať úplne bežnú vec ako je špongia na riad v dreze a urobiť z toho gag. Niekedy sa zíde poznať americkú kultúru kvôli kontextu, ale napríklad legendárne miznutie ponožiek pri praní je jav všeobecne známy. Kniha je rozdelená na jednotlivé dekády od 70. rokov po cca rok 2020, dá sa sledovať Jerryho vývoj a nazrieť do jeho kuchyne. Tak isto jeho bystré pozorovania poskytujú určitý obraz doby.